Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Tomasz Augustyniak

Tomasz Augustyniak

Polscy dizajnerzy we współpracy z Instytutem Wzornictwa Przemysł owego i Leroy Merlin stworzyli Sto wyjątkowych rzecz y do wnętrz . Warto ich poznać!

Poznaniak, absolwent Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Na swoim koncie ma ponad 300 projektów mebli i wiele prestiżowych nagród, m.in. Dobry Wzór, Wzór Roku, Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich. W 2010 zdobył tytuł Projektanta Roku przyznawany przez IWP. Ma pięciu synów, wolne chwile najchętniej spędza z rodziną.

STYL: Cenię prostotę i surowość form. Projektując, wolę więc upraszczać, niż komplikować. Zwracam też uwagę na to, aby przedmiot niczego nie udawał, np. tani drogiego.

CECHY PROJEKTANTA: Racjonalizm i dobre rzemiosło. Mebel jest przede wszystkim produktem, a nie tylko dziełem, które ma być wystawiane w galerii. Współpraca z producentami zresztą zawsze zakłada kompromis. Projektant powinien być także uważnym obserwatorem. Widzę, z jakimi trudnościami zmagają się dzieci, które muszą usiąść przy wysokim stole. Z kolei starsze osoby, np. moi rodzice, mają problem ze wstawaniem ze zbyt niskich sof. Producenci, niestety, często o tym zapominają.

INSPIRACJE: Produkt nie może być oderwany od aktualnych trendów, ale dla mnie nie są one wyrocznią. Nie tyle więc je śledzę, ile zauważam. Modny jest recykling i dobrze mieć świadomość, że nie warto produkować rzeczy niepotrzebnych, lecz takie, które człowiekowi służą; nie da się jednak tworzyć wyłącznie przedmiotów podlegających przetworzeniu. Sam, bardziej niż na marki i trendy, zwracam uwagę na rzetelny projekt. Nie nawiązuję też bezpośrednio do historii, ale są wyjątki. Żywe barwy stolików Plum to efekt mojej fascynacji latami 60., a projektując fotel Fado i szezlong Mono, myślałem o przedmiotach art déco i meblach naszych dziadków.

DLA DZIECI: Tworzenie mebli dla najmłodszych sprawia mi wiele radości, tym bardziej że pierwszymi recenzentami są moi synowie. Podpatrują, co robię, już na etapie rysunków. W przypadku mebli z kolekcji Meee reagowali bardzo pozytywnie. Spodobały im się zwłaszcza prototypy pufozabawek. Sami znaleźli sposoby na to, jak je ze sobą zestawiać.

WSPÓŁPRACA Z LM: Propozycja zaprojektowania lamp była dla mnie czymś nowym, dlatego chętnie podjąłem się tego zadania. Model Osaka jest dla tych, którzy poszukują nowoczesnych rozwiązań. Natomiast kolorowa lampa Plum – głównie dla młodzieży. Dzięki lekko pochylonej nóżce można ją łatwo przystawić do biurka lub kanapy. Poza tym opracowałem również kolekcję laminowanych drzwi wewnętrznych.

1. Lampa podłogowa Plum, 60 W, E27
2. Żyrandol Osaka, 3x60 W, E27 
3. Lampa stojąca Osaka
4. Drzwi Oslo Artens, dąb, szer. 80 cm

wysłuchała Beata Zimnicka zdjęcia Rafał Kolasiński, serwisy prasowe firm
 

zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...