Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Projektujemy małą kuchnie

Kuchnia z wyburzonymi ścianami, otwarta na pokój, daje coś więcej niż tylko optyczne powiększenie metrażu.

WSTĘP

Co: Kuchnia o powierzchni 5,95 m2.


Dla kogo: Kawaler ceniący minimalistyczne projekty.


Zadanie: Otworzyć kuchnię na pokój. Zachować jej funkcjonalność i nadać nowoczesny wygląd.


SPOSÓB PIERWSZY - W RAMIE

Założenia

Kuchnię odwróciłam w stronę pokoju, zostawiając korytarz w nienaruszonym stanie. Drzwi z przedpokoju do kuchni zostały zamurowane, ściana przedłużona w stronę pokoju i zgięta. W ten sposób w nowo powstałym narożniku pojawiła się przestrzeń, którą można wykorzystać na wysoką zabudowę kuchenną. Pionowe rury w rogu pomieszczenia, obok zlewozmywaka, zostały zabudowane nową ścianką-filarem - sięgającą od podłogi do sufitu. Na sąsiedniej ścianie zlikwidowałam dwie płytkie wnęki, żeby w ten sposób zrobić miejsce na kuchenkę z okapem. Po wyburzeniu ściany od strony pokoju, do kuchni prowadzi obszerne wejście. Ramą dla niego stała się widoczna pod sufitem belka konstrukcyjna i podpierający ją boczny słup.

 

 

Rozwiązania

 

Po zlikwidowaniu ściany posadzkę kuchenną przedłużamy w stronę pokoju. Granicę z parkietem prowadzimy w linii belki konstrukcyjnej. Zanim zaślepimy stare drzwi kuchenne, pamiętajmy o usunięciu futryny.

 

Rozmieszczenie mebli i sprzętów AGD

 

Patrząc z pokoju na kuchnię, nie powinniśmy mieć przed oczyma lodówki, piecyka, czy wiszących szafek. Dlatego ukryłam je w ciągu za wnęką. Styl kuchni jest prosty i neutralny. Białe szafki oraz blaty wtapiają się w tło. Ton pomieszczeniu nadaje okap wyeksponowany na gładkiej czarnej ścianie. Kontrastowy akcent pojawia się też w płytkiej wnęce koło zlewu.

 

 

 

Plan nowej kuchni:

 

1. Nowa ścianka zasłaniajęca rury.
2. Okap kuchenny nad płytą.
3. Blaty robocze i stojące szafki.
4. Wiszące szafki.
5. Nowa ściana.
6. Wysokie szafy z zabudowaną lodówką i piekarnikiem.
7. Belka konstrukcyjna.
8. Filar konstrukcyjny.
9. Płytkie wiszące szafki.

 

 

Mocne strony projektu

 

1. Nowy układ porządkuje przestrzeń całego mieszkania. Kuchnia jest odseparowana od wejścia i skierowana na pokój.
2. Przeciwległe ściany kuchni zostały maksymalnie wykorzystane jako miejsce na uporządkowanie i schowanie wszystkich rzeczy.
3. Zabudowanie lodówki, piekarnika i kuchenki sprawia, że wnętrze nie wygląda na przeładowane kuchennymi urządzeniami.

 

SPOSÓB DRUGI - BEZ GRANIC

 

Założenia

 

Żeby zyskać jak najwięcej przestrzeni, wyburzyłam ściany dzielące korytarz z kuchnią oraz kuchnię z pokojem. Tak powstało duże, jasne pomieszczenie - miejsce przygotowywania posiłków i zarazem jadalnia. Jest o ponad dwa i pół metra kwadratowego większe niż w pierwotnym układzie. Chociaż ciąg zabudowy został skrócony, można dodatkowo do prac kuchennych używać stojącego na środku stołu. Głębsze i większe są też szafki nad zlewem, które sięgają aż do sufitu. Zmieści się w nich dużo naczyń i innych akcesoriów.

 

Rozwiązania

 

W pokoju proponuję zostawić istniejący parkiet. W kuchni i w korytarzu, od linii wyznaczonej przez belkę konstrukcyjną, warto położyć nową posadzkę gresową. Żeby zachować harmonię projektu, zdecydowałam się na płytki o wymiarach 45x45 cm. Długość ich boków jest równa szerokości filara. Układanie posadzki zaczyna się w miejscu styku z parkietem.

 

Rozmieszczenie mebli i sprzętów AGD

 

Na otwartej przestrzeni zawsze wyraźnie widać wszelkie aranżacyjne mankamenty. Dlatego szafę w przedpokoju odwróciłam w stronę drzwi wejściowych. Dodatkowo, jej krótszy bok zasłoniłam nową ścianką. Ponieważ zlikwidowana została granica między pokojem a kuchnią, obie przestrzenie powinny płynnie przechodzić jedna w drugą. Także i tym razem wnętrze i jego zabudowa mają kolor neutralnej bieli. Jednak ściany zostały pozbawione czarnych akcentów, a dzięki miękkim liniom krzeseł i abażurów kuchnia stała się subtelna. Zrezygnowałam z typowych uchwytów i gałek, by zachować jednolitą płaszczynę mebli. Szafki otwiera się, pociągając za ledwo widoczne podcięcia w drzwiczkach.

 

 

Plany nowej kuchni:

 

1. Nowa ścianka zasłaniająca rury.
2. Okap kuchenny.
3. Szafki stojące i blaty robocze.
4. Wysokie szafy z zabudowaną lodówką i piekarnikiem.
5. Szafa w przedpokoju w nowym układzie.
6. Nowa ścianka.
7. Duże wiszące lampy.
8. Stół z krzesłami.
9. Filar konstrukcyjny.
10. Wiszące szafki.

 

Mocne strony projektu

 

1. Brak ścian oddzielających kuchnię od pokoju i od korytarza powoduje, że robi się przestronniej. Bez problemu mieści się stół z kompletem krzeseł.
2. Jednolita płaszczyzna białych mebli dobrze współgra z resztą wnętrza. Z perspektywy pokoju nie rażą charakterystyczne dla typowych kuchni półki, uchwyty do szafek, czy wieszaki.
3. Ulokowanie zlewozmywaka i kuchenki z okapem możliwie blisko siebie wyraźnie podkreśla strefę pracy.

Komentarze (2):
~aneta23 (niezalogowany, 89.79.23.*) 2013.12.11, 13:22

wydaje mi się, że przy małej kuchni powinny być zastosowane również minimalistyczne dodatki.. co z tego, że kuchnia jest fajnie rozplanowana jak zagracimy ją jakimiś zbędnymi rzeczami.. przykładowo zamontowałam sobie takie noże zgrabnie wyglądają a do tego zajmują mało miejsca ;)

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~monika (niezalogowany, 93.94.186.*) 2013.11.20, 19:09

nie powinien być zlewozmywak obok kuchenki rozdziel szafka lub chociaż deską drewnianą lub powieść łyzke drewianą tak robią chinczycy żeby ogien z woda nie powodowal niepowodzenia w rodzinie

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 2 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników