Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Miejski azyl

Mieszkanie Łukasza jest jak lekcja minimalizmu. Pusta przestrzeń, niewiele mebli, neutralna biel i czerń. Dzięki takiej powściągliwości w tym wnętrzu odpoczywają oczy i umysł.

Łukasz zajmuje się fotografią, ale w jego mieszkaniu nie wisi ani jedno zdjęcie. „Gdy wracam po całym dniu pracy do domu, chcę się przede wszystkim odprężyć – mówi. – W głowie kłębi mi się wtedy mnóstwo spraw, obrazów i kolorów, więc białe ściany, gładkie fronty szaf i niemal puste wnętrza uspokajają mnie najlepiej”.
Ćwiczenia z cierpliwości
Mieszkanie na ostatnim, szóstym piętrze kamienicy w centrum Warszawy kupił cztery lata temu. O pomoc w urządzaniu 58-metrowej przestrzeni poprosił znajomego architekta Grzegorza Bajorka. Łukaszowi zależało na tym, by wnętrze było surowe, a jednocześnie spokojne i przyjazne. Nie wie, jak udało mu się przeżyć remont. „Na początku podłogi były wklęsłe, a sufity wypukłe. Nawet teraz niektóre ściany kończą się pięknymi łukami, ale to i tak drobiazg w porównaniu z tym, co było wcześniej. – wspomina. – Dobrze pamiętam wizyty elektryków zjawiających się, by wymierzyć mieszkanie, po czym ślad po nich ginął; glazurników, którzy na niewielką łazienkę zużywali 50 metrów kafelków i wciąż było im mało. No i wreszcie budowlańców. Ci regularnie nie przychodzili, wymawiając się chorobą babci, cioci, a ja za każdym razem życzyłem im zdrowia i gratulowałem licznej rodziny, bo cóż innego mi pozostawało”. Wszyscy wykonawcy przez kilka miesięcy ćwiczyli Łukasza w sztuce cierpliwości i wystawiali na próbę jego poczucie humoru.
Co mogą światło, barwa i struktura
Okna mieszkania wychodzą na wschód i zachód. Te drugie to właściwie drzwi na ogromny taras z widokiem na Pałac Kultury. Niestety, odkąd wspólnota mieszkaniowa wylała na terakotę papę i zabroniła Łukaszowi korzystać z tarasu (powód wskazać ciężko, zwłaszcza że po sąsiedzku druga część tarasu działa bez problemu), może on postawić na zewnątrz tylko jeden krok. Pozostaje mu podziwianie gry świateł, jaka odbywa się przez cały dzień na ścianach pokoju i na obrazie wiszącym nad kanapą. Ta abstrakcja w jesiennych barwach to prezent od kolegi, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych. „Poprosiłem go kiedyś o jakieś duże płótno do salonu, a on zaprosił mnie do swojej pracowni i pozwolił wybrać, co mi się podoba. Gdy się znudzi, w każdej chwili mogę wymienić obraz na inny, ale póki co z przyjemnością patrzę na nierówną fakturę farb olejnych i kolory, które zmieniają się w zależności od pory dnia” – mówi Łukasz, deklarując jednocześnie, że to struktury, a nie barwy podobają mu się szczególnie. Na przykład duże białe drzwi przesuwne, oddzielające pomieszczenia – zostały tak zaprojektowane, że gdy są zamknięte, przypominają ściany, tworząc z nimi jedną płaszczyznę.
Kameralne przyjęcia
Choć Łukasz uwielbia gotować, a dobieranie składników kolejnych potraw traktuje jak medytację, zastawę stołową ma tylko na cztery osoby. Większych imprez właściwie nie urządza, bo jakoś nie pasują mu do obrazu domu-azylu. Ale śmieje się, że to częściowo pod kątem potencjalnych gości została urządzona nietypowa łazienka. Tak jak zaplanowali przedwojenni włoscy architekci (kamienicę zbudowano w latach 30. ubiegłego wieku dla menedżerów włoskiego towarzystwa ubezpieczeniowego Generali Asecurazioni), wchodzi się do niej i z kuchni, i z sypialni. Główną jej atrakcją jest prysznic – deszczownica o 40-centymetrowej średnicy, z której tryska woda oświetlana przez halogeny i odbijająca się w czarnej glazurze. Hipnotyzuje prawie jak fontanna. Tu także, podobnie jak w całym mieszkaniu, właściciel ma zagwarantowany relaks niemal na zawołanie. W tym przypadku wystarczy tylko odkręcić kurek kranu.

tekst Milena Rachid Chehab/Przekrój stylizacja Agnieszka Tepli zdjęcia Cezary Hładki

Komentarze (2):
~ika (niezalogowany, 81.190.219.*) 2013.10.06, 13:33

świetne miejsce, bardzo w moim stylu. Fantastyczna kanapa. Czy można wiedzieć gdzie była kupiona ?

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~aga (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.06.13, 11:56

a gdzie kuchnia, łazienka? ciężko to ocenić

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...