Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Łazienka dla singielki

W tym minipomieszczeniu trudno się było poruszać, a jego wygląd pozostawiał wiele do życzenia. Nasze propozycje są dowodem, że nawet tak małe może być funkcjonalne. I bardzo ładne!

Mieszkanie: z lat 70., niewysokie (2,55 m), odziedziczone po babci. Dla jednej osoby wystarczająco przestronne. Jego wadą jest niewielka, mało ustawna i nieestetyczna łazienka
Główne cele projektowe: znalezienie nie tylko praktycznych, ale też nowoczesnych i ciekawych rozwiązań dla niewielkiej przestrzeni

Wersja pierwsza

Problem
Zbyt duże sprzęty utrudniały komunikację we wnętrzu. Wydawało się też ono mniejsze niż w rzeczywistości.
Rozwiązanie
Zamiana sprzętów na minimalistyczne, o obłych kształtach. Zastosowanie kolorystyki, która wizualnie powiększa wnętrze.

PRZED
1. Wejście
2. Sedes
3. Pralka
4. Umywalka
5. Wanna

PO
1. Wejście
2. Sedes
3. Brodzik
4. Umywalka
5. Pralka

NA POCZĄTKU
Starą łazienkę (widok na górze strony) trudno było zaaranżować tak, by robiła dobre wrażenie. Piecyk gazowy z rurą ciągnącą się pod sufitem zgrzytałby nawet wtedy, gdyby ściany pokryto najpiękniejszymi płytkami. Z pralki niewygodnie wyciągało się bieliznę, a o swobodzie przy wchodzeniu do wanny albo korzystaniu z umywalki nie było co marzyć. Kiedy więc administracja budynku zarządziła poprowadzenie pionów ciepłej wody, gospodyni zdecydowała się na generalny remont wnętrza.

OD ZAŁOŻEŃ DO REALIZACJI
Architekt został poproszony o reorganizację przestrzeni i nadanie jej wyrazistego charakteru. Wynikła też kwestia jej ładnego oświetlenia. Zaletą łazienki jest małe okno, które doświetla ją za dnia. Aby była równomiernie oświetlona wieczorem, zaproponował w tej wersji zamontowanie panela LED z mlecznego pleksi w okrągłym otworze podwieszanego sufitu.

CO I JAK SIĘ ZMIENIŁO
Zaczęto od wanny i zastąpiono ją okrągłym brodzikiem – bez kabiny, która w tej sytuacji zmniejszyłaby wnętrze, ale z zasłoną na giętym karniszu. Ma on 1 m średnicy, 3 m długości, więc potrzebne były 4 m materiału (można zszyć dwie zasłony). Wzór i kolor tkaniny (fińskiej firmy Marimekko) został starannie dobrany do koncepcji całości. Oprócz brodziku do motywu koła nawiązują też pozostałe sprzęty: włoska umywalka, sedes oraz niewielka pralka Frania (jest stale na rynku!). Do nowej aranżacji nie pasowały prostokątne płytki na podłodze, dlatego zdecydowano się na jednolitą posadzkę. Płytki skuto, wyrównano powierzchnię masą samopoziomującą i pokryto żywicą poliuretanową. Z niej też są wysokie (20 cm) cokoły. Ściany natomiast chroni przed wilgocią wodoodporna farba (Beckers Vatrumstack). Białe ceramiczne sprzęty świetnie kontrastują z odcieniami błękitu, a dzięki prostemu zabiegowi – pomalowaniu sufitu i podłogi na ciemniejszy chłodny kolor – łazienka wydaje się wyższa.

NA PLANIE KOŁA
Dzięki zastosowaniu kolistych form uzyskano więcej wolnej przestrzeni, a poruszanie się w ciasnym wnętrzu pozbawionym ostrych kantów stało się bardziej bezpieczne. Motyw koła pojawia się także w dodatkach: plafonie, dywaniku, koszach, wieszakach, nawet dozowniku na mydło. Wnętrze w odcieniach mięty i błękitu ociepliły okrągłe wiklinowe kosze na bieliznę (nad pralką) oraz śmieci (przy wejściu).

Wersja druga
Łazienkę postanowiono podzielić na dwie strefy. W pierwszej, do której dostęp mają również goście, znalazły się umywalka i w.c. W drugiej, należącej tylko do gospodyni – kabina prysznicowa oraz kącik gospodarczy z pralką.

Problem
Ciasna łazienka (ma zaledwie 1,44 m szerokości) sprawia klaustrofobiczne wrażenie.
Rozwiązanie
Zastosowanie paneli lustrzanych. Dzięki zwielokrotnionym odbiciom wnętrze wygląda na zdecydowanie większe.

PRZED
1. Wejście
2. Sedes
3. Pralka
4. Umywalka
5. Wanna

PO
1. Wejście
2. Sedes
3. Pralka
4. Umywalka
5. Brodizk

FUNKCJ A NARZUC A ORGANIZACJ Ę PR ZESTRZENI
W tym projekcie postanowiono maksymalnie poszerzyć wnętrze optycznie. Miejsce wanny zajął aneks, w którym zmieściła się nie tylko kabina z natryskiem, ale i kącik z pralką oraz półkami na środki czystości. Prostokątna kabina prysznicowa (70x90 cm) została ulokowana pod oknem w taki sposób, aby światło dzienne przenikało bez przeszkód do łazienki. Rozpraszają je żaluzje z półprzejrzystego PVC. Drzwi kabiny ukryto za lustrzanym panelem (z płyty fermacel). Jest zawieszony na trzpieniach w murowanym słupku. Pralkę po jego prawej stronie otwiera się wygodnie – od góry. Niewielka strefa dla gości wyklucza użycie sprzętów typowej wielkości. Zdecydowano się więc na płytką, za to szeroką umywalkę (32x70 cm). Z powodu braku miejsca dobrano do niej kuchenną baterię z długą wylewką. Jest zamontowana asymetrycznie na ścianie. Dwuczęściowy układ łazienki narzucił ustawienie w.c. naprzeciwko umywalki. Aby zminimalizować przestrzeń zajmowaną przez muszlę toaletową, przeniesiono górnopłuk do części gospodarczej, ukrywając go między półkami.

GEOMETRIA PODZIAŁÓW – PŁASZCZYZN I KOLORÓW
Tym razem zrezygnowano z wszelkich form okrągłych. Pomieszczenie dekorują prostokątne płaszczyzny gresu i luster. Podczas gdy efekt przestronności zapewniają tafle zwierciadeł i pas połyskliwego mlecznego szkła (lacobel) za w.c., kolorowe płytki ożywiają pomieszczenie i nadają mu nowoczesny wyrazisty charakter. Ściany kabiny prysznicowej mają kolor szary, zaś część znajdująca się bliżej wejścia odcień bordowy. Taki zabieg także powiększa pomieszczenie, gdyż szary (chłodny i neutralny) odsuwa się od osoby patrzącej, natomiast odcień z gamy czerwieni (ciepły, intensywny) przybliża się. By nie wprowadzać dodatkowych podziałów ścian, zrezygnowano z cokołu przy podłodze, kładąc płytki do wysokości parapetu okienka. Architekt zastosował również takie same fugi na ścianach i na posadzce (ciemnoszare). Praktycznym rozwiązaniem jest grzejnik-drabinka na ręczniki. Została w nim zamontowana grzałka elektryczna, dzięki czemu można z niego korzystać także poza okresem grzewczym.

LUSTRZANE OD BICIA
Większy zwierciadlany panel umieszczono na wprost drzwi wejściowych. Nie dotyka on bezpośrednio podłogi i sufitu, sprawiając wrażenie zawieszenia. Ma decydujące znaczenie dla stworzenia złudzenia większej przestrzeni. Mniejszy panel został powieszony przy umywalce. Odbija przeciwległą ścianę, przez co skutecznie „poszerza” łazienkę.

projekt i opracowanie Maciej Walczyna/ADHD wizualizacje Arkadiusz Czerniak

Komentarze (8):
Dodaj komentarz
~marcin (niezalogowany, 31.41.177.*) 2014.08.06, 07:46

wymiana pralki automatycznej na... franie? dalej nie będę komentowal

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~abc (niezalogowany, 83.25.236.*) 2014.08.02, 18:11

hmmm...mikro łazienka - projekt ładny, szkoda tylko że w założeniach produkty, które nie są dostępne w Waszych sklepach... (kabina 90 na 70)... trochę słabo

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~handzia (niezalogowany, 31.0.77.*) 2013.07.03, 20:31

wspomniano na początku, że remont wynika z podłączenia do ciepłowni, więc nie ma junkersa. Trochę przeraża mnie ten błękit.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~wiwa (niezalogowany, 159.205.50.*) 2013.05.11, 23:01

Te panele są koszmarne - siedząc na kibelku oglądasz się w lustrze...

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~diamelen (niezalogowany, 86.111.112.*) 2013.04.06, 13:54

A gdzież to się junkers podział?

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Lola (niezalogowany, 91.233.157.*) 2013.03.31, 12:50

No tak niebieska łazienka wygląda pięknie, ale ten efekt został uzyskany przez to, że usnięto piecyk grzewczy z ochydną rurą (gdzie niby jest na aranżacjach?) i normalną pralkę. Gdyby z pierwowzoru usunąć pralkę i grzejnik i dodać troche kolorów w postaci reczników, dywaniku itd to też by była śliczna ;) PS widze ze w rogu stoi mikro frania do wirowania PS2: zdjięcia rzutów nie oddają rzeczywistej wielkości. pozdrawiam

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Estetka:) (niezalogowany, 31.132.65.*) 2013.03.19, 11:30

Pierwsza łazienka jest śliczna, kolorowa i przestronna, ja jednak wolałabym tą drugą. Zmieniłabym jednak sedes na trochę mniej kanciasty:) no i kolor płytek, może na błękit. Projekt bardzo mi się podoba.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Wila (niezalogowany, 164.126.41.*) 2013.02.11, 13:49

Gdzie można zakupić taką zasłonkę łazienkową do prysznica???

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...
zobacz inne porady