Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Fantazja w odcieniach bieli

Fantazja w odcieniach bieli

Przeprowadzka do mieszkania w ponadstuletniej kamienicy w Dąbrowie Górniczej była dla Joanny i Rafała nie lada wyzwaniem, ale zdali egzamin na piątkę z plusem. Nie tylko wyremontowali ponure wnętrza, ale też zmienili je w przyjazną przestrzeń.

92 m⊃2; Długi przedpokój dzieli czteropokojowe mieszkanie na dwie części. Po prawej stronie od wejścia – przestronna strefa dzienna łącząca salon z kuchnią.

KTO TU MIESZKA?
■ Joanna – ekonomistka z artystyczną duszą. Twórczyni scrapbooków (albumów-pamiętników przypominających kolaże).
■ Rafał jest szefem działu w branży stolarki aluminiowej. Złota rączka, projektant i wykonawca wielu domowych mebli.
■ Ich syn Emil odziedziczył po rodzicach artystyczne zacięcie, uczy się w Ogólnokształcącej Szkole Sztuk Pięknych.
■ Czarna kotka Mirabelka

Poligon twórczych zmian. Tam gdzie jedni widzą problemy, drudzy dostrzegają ogromne możliwości. Do tych drugich właśnie należą Joanna i Rafał. Nie zniechęcili się więc stanem mieszkania, kiedy je zobaczyli po raz pierwszy. A przeszli trudny test – popękane tynki, wymagająca wymiany stolarka okienna, na podłogach wysłużone linoleum i przytłaczające bure kolory ścian. Wszystko to razem pobudziło tylko ich wyobraźnię, dodało energii do działania. Po roku, patrząc na efekty swojej pracy, mówią, że warto było podjąć wyzwanie. „Cały remont przeprowadziliśmy sami” – wspomina Rafał. „Wspieraliśmy się nawzajem, wymienialiśmy pomysłami, dzień po dniu realizowaliśmy kolejne etapy naszego planu” – dodaje Joanna. Z wielką starannością oczyścili z tynku stuletnie cegły na ścianie kuchni i przetarli je białą farbą. Świetnie wyglądają teraz w połączeniu ze śnieżnymi nowoczesnymi panelami na podłodze. Pieczołowicie zeszlifowali mocno „przechodzony” parkiet i też pomalowali go na biało. Chcieli w ten sposób rozciągnąć optycznie przestrzeń, a przy okazji ją rozjaśnić. Trochę ją także przeorganizowali. Powiększyli np. część dzienną, robiąc w ścianie między salonem i kuchnią szerokie przejście. Rafał wykończył je opaską... ze szczotkowanej stali. „Lubimy nieoczywiste rozwiązania i zestawienia materiałów” – tłumaczą gospodarze. Szanują również rzeczy z historią, dlatego jest ich sporo w mieszkaniu, nie mogło też zabraknąć śladów mówiących o przeszłości domu.

Ze wspólnym mianownikiem. „Biel jest zimna albo nudna? Przeciwnie – mówią zgodnie Joanna i Rafał. – Tyle daje się z nią zrobić i ciągle można na jej tle coś zmieniać. A zmiany to nasza specjalność – śmieją się. – Mamy jeszcze wiele pomysłów do zrealizowania, wystarczy ich na długie lata”. – W tym pomaga gospodarzom żyłka majsterkowicza. Rafał wykonał kilka mebli, m.in. stół w salonie, z nogami z belek uratowanych z rozbiórki starego domu. Pobielił je i przykrył szklanym blatem. Wisząca nad nim lampa to z kolei dzieło Joanny. Piłkę plażową okręciła białym sznurkiem z klejem, a gdy wysechł, spuściła z piłki powietrze i wyciągnęła ją ze środka. Proste, a lampa wygląda jak dmuchawiec. Ta przy kanapie jest także projektem Joanny. Skrawki tkanin wplotła w druciany stelaż. Oprócz rzeczy własnoręcznie zrobionych przemyca do wnętrz przedmioty z czasów PRL-u, jak choćby wagę ze sklepu spożywczego albo tabliczki z nazwami ulic. Tropi je na aukcjach internetowych i targach staroci. „Z sentymentu” – wyjaśnia. Jedną z jej nowych zdobyczy jest śliczna figurka św. Teresy. I choć tak różne są to rzeczy, żyją tu sobie w harmonii, teraźniejszość bezkolizyjnie przeplata się z przeszłością. „W dużej mierze dzięki bieli” – podkreślają gospodarze.

ATUTY TEGO WNĘTRZA
■ Wielowątkowość bieli. Wykorzystano ją jako motyw przewodni, tło oraz w dekoracjach. Uzupełniana jedynie akcentami innych kolorów, rozświetla całą przestrzeń.
■ Zabawa dodatkami pełna inwencji twórczej gospodarzy.
■ Łączenie z dużym wyczuciem rzeczy z historią i nowoczesnych.

ULUBIONE ADRESY JOANNY I RAFAŁA
■ Sklepy, także internetowe, ze skandynawskim wzornictwem.
■ Giełda staroci w Dąbrowie Górniczej, komis meblowy w Siemianowicach.
■ Sklepy budowlane.

ICH SPOSÓB NA CIEKAWE WNĘTRZE
■ Łatwo zestawić przedmioty z „różnych bajek”, gdy mają wspólną bazę, np. jak u nas biel. By uniknąć kompozycyjnego chaosu, meble wybieramy jak najprostsze.
■ Warto eksperymentować, wtedy wnętrze ma indywidualny charakter.

tekst, stylizacja, zdjęcia: GREEN CANOE

Jasno, lekko, przejrzyście. Poszukajmy w bieli tysiąca odcieni. By nie było zbyt monotonnie, dodajmy do nich akcent czerwieni, przedmioty z ciekawą fakturą albo w stylu retro.


 W kratkę Mozaika Irydex, 30x30 cm, Leroy Merlin
Lata 20., lata 30. Telefon przewodowy Vintage 20, Telekom.com.pl
Na długiej nóżce Świecznik Line, Leroy Merlin
Dmuchawiec Lampa wisząca Young Living, moc 60 W, gwint E27, Leroy Merlin
Gorąca linia Ramka aluminiowa Galeria, 30x30 cm, Leroy Merlin
Pomocne ramię Lampka biurowa Onyx, moc 60 W, gwint E27, Leroy Merlin
Z wikliny Kosz Kaltmann, 5x30x20 cm, Leroy Merlin
Wyplatana Kula dekoracyjna z hiacyntu wodnego, Wiklinowydom.pl
W dobrym kadrze Ramka polistyrenowa, biała, 10x15 cm, Leroy Merlin
Mocny w kolorze Stołek Model 227, metal lakierowany, Garazshop.pl

zdjęcia Kalbar/PENTAGON Studio Foto opracowanie Beata Zimnicka

zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...