Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Cinema paradiso


Na nową drogę życia Joanna i Marcin zafundowali sobie wymarzone mieszkanie w Wilanowie. Króluje w nim czerń i biel, a Marilyn Monroe uśmiecha się zalotnie z fotografii na ścianie. Oboje kochają stare kino i stąd te filmowe inspiracje.

80 m2 Rozkład mieszkania wymagał przeorganizowania. Gospodarze zrezygnowali z wąskiego przedpokoju na rzecz salonu i powiększyli łazienkę o część przestrzeni sąsiadujących z nią pomieszczeń.

KTO TU MIESZKA?
■ Joanna z wykształcenia jest prawniczką, z zawodu redaktorką i projektantką. A oprócz tego właścicielką butiku Loft 37 z autorskim obuwiem.
■ Marcin to z kolei aplikant radcowski i wielbiciel teatru. Obydwoje fascynują się nie tylko kinem, ale i dalekimi podróżami.

Nie mogło u nas zabraknąć zdjęć w stylu retro z największymi gwiazdami ekranu – mówią domownicy.

Czarno na białym. „Nie jestem kolorowa” – usłyszały od Joanny projektantki wnętrz z pracowni Duid, gdy umówiły się z nią na pierwsze spotkanie. Po chwili wszystko stało się jasne – miała już sprecyzowaną wizję swojego M. „Minimum koloru, maksimum przestrzeni. Niewiele rzeczy, ale dobrych gatunkowo”. Projektantki zaproponowały jej klasyczny styl z kontrastowym zestawieniem barw (oczywiście biało-czarnym). Czas na remont był bardzo krótki. Joanna i Marcin chcieli się wprowadzić tuż po ślubie, a jego termin zbliżał się już wielkimi krokami.

Wymarzony zakątek. Oboje pochodzą z Częstochowy i wynajmując dotąd mieszkania, niemal śnili o własnym lokum na zielonej Saskiej Kępie. Ceny były tu jednak zbyt wysokie, więc szukali też gdzie indziej. Wilanów okazał się idealny. Piękne osiedla, drogi rowerowe, ładna okolica. Do tego romantyczna przeprowadzka, bo kiedy jako pierwsi w budynku odbierali klucze, robotnicy powitali ich różami i szampanem. Samo mieszkanie wymagało przeróbek. Przedpokój był wąski i niefunkcjonalny, więc wyburzono ścianę dzielącą go od salonu. Wielkość łazienki też pozostawiała wiele do życzenia. Została powiększona o część garderoby oraz gabinetu pana domu. Dzięki tej modernizacji powstał niemal pokój kąpielowy z wanną i kabiną prysznicową.

Z twarzą Marilyn Monroe. „Jesteśmy artystycznie zakręceni! – śmieje się Joanna. – Marcin jest prawnikiem, ale kocha teatr (zdał nawet egzaminy na Akademię Teatralną). Ja porzuciłam prawo na rzecz projektowania butów. I ta nasza wspólna pasja – kino, szczególnie stare, z jego największymi ikonami”. Dlatego w salonie ważna była dla nich wygodna sofa. Można na niej przesiadywać godzinami w czasie wieczornych seansów. Przesuwne drzwi do łazienki, które widać z salonu, ozdobiła fototapeta ze zdjęciem Marilyn Monroe. Kilka czarno-białych portretów aktorki znalazło się również na ścianie dawnego przedpokoju. Wizerunek hollywoodzkiej gwiazdy dał impuls do zastosowania glamourowych akcentów w części dziennej. Piękny żyrandol Joanna wyszukała na Allegro. Wygląda na kryształowy, ale jest wykonany z plastiku. Prezentuje się imponująco nad stołem z drewnianym blatem. Czarne krzesła, nawiązujące do francuskich wzorów, pochodzą z kolekcji mebli fabryki Fryderyk.

Z kroplą koloru. „Lubimy odpoczywać w sypialni i w łazience w czasie kąpieli. W przestrzeniach kameralnych” – przyznają gospodarze. Biało-czarna klasyka została przełamana właśnie w tych miejscach. Joanna dała się także namówić projektantkom na glazurę w intensywnym kolorze amarantowym w toalecie. Wytworny charakter temu wnętrzu nadały wyszukane dodatki: srebrzyste świeczniki (zawsze z zapachowymi świecami) i lampa Ikar, która wraz ze swoim lustrzanym odbiciem przypomina anielskie skrzydła. Sypialnia ma przytulny klimat. Podłogę przykrywa jasna i miękka wykładzina. Spokoju głębin oceanu dodają pomieszczeniu zielone odcienie tapety za wezgłowiem łóżka. „Tu postanowiliśmy zrezygnować z telewizora – mówią Joanna i Marcin. – W zamian powiesiliśmy na ścianie litery-naklejki z angielską sentencją. Są zakomponowane w kwadracie: »Świat jest stworzony przez poetę dla marzyciela«”. Miło zaczynać dzień takim przesłaniem.

ATUTY TEGO MIESZKANIA
■ Koncepcja aranżacyjna z motywem przewodnim – czarno-białym filmem.
■ Wysmakowane połączenie klasycznych mebli z nowoczesnymi sprzętami oraz dodatkami w stylu glamour.
■ Doskonałe wyważenie kolorów z przeciwnych biegunów gamy barw, czyli czystej bieli i głębokiej czerni z akcentami grafitu, amarantu, czerwieni
ULUBIONE ADRESY
■ Mała Czarna Cafe, kawiarnia z doskonałą kawą
■ Teatr Polonia
■ Salon mebli Fryderyk – wszystkie w Warszawie

tekst Beata Zimnicka zdjęcia Michał Mrowiec stylizacja Paulina Ada Kalińska

zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...