Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Żarówka halogenowa

Żarówki halogenowe różnią się od tradycyjnych żarówek tym, że zastosowano w nich tzw. "regeneracyjny cykl halogenowy". To właśnie użycie związków chemicznych - halogenków metali takich jak fluor, brom, jod - umożliwiło poprawę skuteczność świetlną żarówki oraz wydłużenie jej trwałości.

ZALETY ŻARÓWEK HALOGENOWYCH

Podstawowe zalety żarówek halogenowych w odniesieniu do żarówek tradycyjnych:

 

- są energooszczędne - ich skuteczność świetlna jest do 33% większa, czyli uzyskujemy do 33 % więcej światła zużywając tyle samo energii elektrycznej (w przypadku żarówek halogenowych Energy Saver skuteczność świetlna jest większa i wynosi do 50%),

- wytwarzają tyle samo światła przez cały okres użytkowania, natomiast żarówka tradycyjna traci do 30% ilości wytwarzanego światła,

- są trwalsze - średnio od 2 do 5 razy od żarówek tradycyjnych, zużywamy mniej żarówek halogenowych w trakcie ich eksploatacji,

- wytwarzają bielsze światło, dzięki czemu barwy oświetlanych przedmiotów są bardziej nasycone,

- są mniejsze od żarówek tradycyjnych, możemy stosować je w bardzo małych oprawach oświetleniowych.

 

Ponadto, żarówki halogenowe mogą posiadać dodatkowe cechy, takie jak:

- wbudowany bezpiecznik: bezpiecznik chroni przed wybuchem żarówki w momencie, gdy w sieci zasilającej powstaje przepięcie. Przepięcie w sieci może powstać np. w wyniku włączenia urządzenia elektronicznego do sieci (np. komputera);

- możliwość stosowania w otwartej oprawie oświetleniowej: oprawa otwarta to oprawa, w której nie stosuje się szybki ochronnej. W takich oprawach można stosować źródła światła, w których nie ma zagrożenia wybuchem. Typowym przykładem otwartych opraw oświetleniowych są żyrandole i kinkiety, w których żarówki nie są osłonięte;

- filtr UV: filtr ten umieszczany jest zwykle na bańce żarówki i zatrzymuje promieniowanie nadfioletowe (UV), dzięki temu światło wolne jest od tego szkodliwego promieniowania. Oświetlane przedmioty nie płowieją;

 - technologia bąbelkowa: bańka żarówki ma nieregularny kształt, ponieważ stanowi część elementu konstrukcyjnego podtrzymującego żarnik. Dzięki temu żarówka tego typu jest odporna na drgania i wibracje.

TYPOWE ZASTOSOWANIA

Liniowa żarówka halogenowa

jasne halogenowe światło, idealna do akcentowania i tworzenia atmosfery, tworzy zmienne otoczenie - ściemniana, idealna do wielu różnych zastosowań

 

Żarówki halogenowe dużej mocy do 2000W.

Zastosowanie głównie w naświetlaczach do oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego. Oświetlenie w fotografii.

 

Żarówka z trzonkiem G4 (12V)

Małe oprawy do oświetlenia miejscowego, np.: biurka, stoły, punktowe podświetlanie elementów pomieszczenia

 

Żarówka z trzonkiem GX 5,3 (12V)

 Szerokie zastosowanie w oświetleniu akcentującym np.: obrazy, figurki, rośliny, meble. Zastosowanie w oświetleniu ogólnym (np. sufit podwieszany)

 

Żarówki halogenowe E14 i E27 (230V)

Żarówki zasilane bezpośrednio z sieci (230V), alternatywa do żarówek reflektorowych. Zamieniając uzyskujemy korzyści światła halogenowego.

 

Żarówka GU10 zasilana bezpośrednio z sieci (230V).

Główna zaleta to brak potrzeby stosowania transformatora obniżającego napięcie. Ma te same obszary zastosowania i wszystkie zalety żarówek z trzonkiem GX 5,3. Żarówki halogenowe z trzonkiem E14 mogą zastępować żarówki reflektorowe z trzonkiem E14

 

Żarówka z trzonkiem G9 (230V)

Żarówka zasilana bezpośrednio z sieci (230V), alternatywa do żarówek z trzonkiem G4 (12V). Główna zaleta brak potrzeby stosowania transformatora obniżającego napięcie. Takie same miejsca zastosowania jak żarówek G4 (12V).

 

Żarówki halogenowe w bańce tradycyjnej (230V)

Halogenowa alternatywa do żarówek tradycyjnych. Szerokie zastosowanie, we wszystkich oprawach do żarówek tradycyjnych. Ma wszystkie zalety żarówek halogenowych i ich stosowanie przynosi wszystkie korzyści światła halogenowego

 

RÓŻNICE MIĘDZY ŻARÓWKĄ HALOGENOWĄ A ŻARÓWKĄ TRADYCYJNĄ

Żarówki halogenowe różnią się od tradycyjnych żarówek tym, że zastosowano w nich tzw. "regeneracyjny cykl halogenowy". To właśnie użycie związków chemicznych - halogenków metali takich jak fluor, brom, jod - umożliwiło poprawę skuteczność świetlną żarówki oraz wydłużenie jej trwałości. Dzięki temu powstała tzw. żarówka halogenowa. Zastosowanie w niej cyklu halogenowego powoduje samoczynne oczyszczanie bańki z odparowanego wolframu i osadzanie go ponownie na skrętce. Oznacza to, że bańka żarówki halogenowej nie zaciemnia się, a jej trwałość jest znacznie dłuższa niż tradycyjnej żarówki. Dlatego właśnie, żarówka wytwarza stałą ilość światła w całym okresie użytkowania.

ŻARÓWKI HALOGENOWE ZASILANE NAPIĘCIEM OBNIŻONYM - 12 V

a) Niskonapięciowe żarówki halogenowe bez reflektora G4

 Żarówki tego typu znajdują szerokie zastosowanie w różnego typu oprawach oświetleniowych służących do oświetlania wnętrz. Obecnie tego typu źródła światła produkowane są w wersji UV-STOP.

Specjalne szkło kwarcowe absorbuje zbędną część promieniowania UV, czyniąc wytwarzane światło wolnym od tego szkodliwego dla człowieka i przedmiotów oświetlanych promieniowania. Główne obszarem zastosowania tego typu żarówek jest oświetlenie dekoracyjne, dzięki UV-STOP do oświetlania obiektów w galeriach, muzeach, witrynach sklepowych i do oświetlania stanowisk pracy.

 

 

b) Niskonapięciowe żarówki halogenowe GX 5,3

 Są to żarówki z odbłyśnikiem o dichroicznym pokryciu, dzięki któremu uzyskuje się znaczne zredukowanie promieniowania cieplnego w świetle. Umożliwia to oświetlanie przedmiotów wrażliwych na ciepło. Zastosowanie rozwiązania UV-STOP umożliwia oświetlanie przedmiotów wrażliwych na promieniowanie nadfioletowe. Dzięki odpowiedniej konstrukcji odbłyśnika, z tyłu odbłyśnika powstaje niebieska poświata czyniąc to źródło światła idealnym do oświetlenia dekoracyjnego. Oznaczają się stałą barwą światła w całym okresie trwałości.

 

 

c) Niskonapięciowe żarówki halogenowe

Żarówki halogenowe tego typu wyposażone są w odbłyśnik aluminiowy. Nadają się one szczególnie do oświetlenia akcentującego. Ich niewątpliwe zalety:

- źródło światła stanowiące z odbłyśnikiem optymalną całość,

- uchwyt z kapturkiem zmniejsza olśnienie,

- nieograniczona możliwość ściemniana,

- dowolna pozycja pracy,

- żarówki UV-STOP.

 

 

ŻARÓWKI HALOGENOWE NA NAPIĘCIE SIECIOWE - 230 V

a) Żarówki halogenowe na napięcie sieciowe E14 i E27

Żarówka halogenowa umieszczona została w bańce o klasycznym kształcie. Dzięki tej popularnej formie, bardzo łatwo można zastąpić nią tradycyjne źródła światła, które narażają nas na duże koszty.

Dodatkowym atutem żarówki jest dwa razy dłuższa żywotność w porównaniu do najczęściej używanych żarówek.

Żarówkę tradycyjną można zastępować żarówkami halogenowymi z trzonkami E14 i E27 dzięki czemu uzyskuje się:

- o 20 % wyższy strumień świetlny,

- dwukrotnie dłuższy czas pracy,

 - wyższą temperaturę barwową światła - barwy oświetlanych przedmiotów są bardziej nasycone.

 

Żarówki halogenowe z trzonkami E14 i E27 mogą pracować w dowolnej pozycji oraz można je ściemniać. Produkowane są w wersji z bańką przezroczystą i matowaną.

Żarówki w bańce cylindrycznej przeznaczone są do stosowania w oprawach oświetleniowych do oświetlenia zewnętrznego oraz wnętrz. Wyposażone są w trzonki typu E27 i B15d.

Żarówki dekoracyjne mogą być stosowane jako bezpośrednie zamienniki tradycyjnych żarówek świecowych, kulistych, rurkowych.

Żarówka ta jest tylko nieco większa od 12V żarówki z trzonkiem kołkowym i nie wymaga stosowania transformatora.

 

Główne zalety żarówek halogenowych G9:

- żarówka wykonana jest ze szkła kwarcowego redukującego promieniowanie nadfioletowe (zgodnie z PN-EN 60432)

- żarówka może pracować w oprawach bez osłony zabezpieczającej w wyniku zastosowania techniki pęczkowej i wbudowanego systemu bezpieczeństwa, zgodnie z normą PN-EN 60598-1.

 

Oferowane są w wersji z bańką przezroczystej i matowej. Dzięki swoim zaletom idealnie nadają się do stosowania w nowoczesnych oprawach przeznaczonych do użytku wewnętrznego i zewnętrznego.

 

 

c) Żarówki reflektorowe GU10

 Żarówka halogenowa z parabolicznym odbłyśnikiem GU10 umożliwia ukierunkowanie wiązki światła w niewielkim kącie rozsyłu strumienia świetlnego 100 i 300.

Ich mocna i zwarta obudowa umożliwia stosowanie w oświetleniu wewnętrznym i zewnętrznym.

Wytwarzane są też w wersji z "zimnym odbłyśnikiem", tzn. 60 % promieniowania cieplnego kierowane jest do tyłu, dzięki czemu idealnie nadają się do oświetlania przedmiotów wrażliwych na ciepło.

Żarówki reflektorowe GU10 są pośrednim zamiennikiem tradycyjnych żarówek reflektorowych.

 

 

 

d) Żarówki dwustronnie trzonkowane R7S

Żarówka halogenowa dwustronnie trzonkowana jest odpowiednim źródłem światła przeznaczonym do małych reflektorów stosowanych w oświetleniu zewnętrznym i wewnętrznym. Dzięki dużym mocom - od 60 W do 2000 W - i wysokiej skuteczności świetlnej, projektory wyposażone w tego typu źródło światła mogą realizować duże poziomy natężenia oświetlenia. Żarówki te wyposażone są w filtr podczerwieni umieszczony na bańce żarówki.

RODZAJE TRZONKÓW

Trzonek w źródłach światła spełnia dwie podstawowe funkcje. Umożliwia kontakt elektryczny żarówki oraz pozwala na właściwe mocowanie żarówki w oprawce. W żarówkach halogenowych występuje wiele typów trzonków, w zależności od miejsca zastosowania oraz typu źródła światła. Żarówki halogenowe wyposażone są w następujące typy trzonków: E27, E14, GY6,35, G4, GX5,3, GU5,3, GU10, GZ10, G53, G9, Fa4.


Komentarze (9):
Dodaj komentarz
~Witek (niezalogowany, 195.74.51.*) 2016.01.10, 15:36

Triak padł i jest zwarty dlatego nie ma regulacji

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~jaclis (niezalogowany, 217.170.164.*) 2015.12.07, 18:37

Witam! Może ktoś mi odpowie na pytanie? Mam lampe podłogową na żarnik halogenowy ze śmiemniaczem. Żarówka się przepaliła więc kupiłem w Castoramie eco-halogen firmy Diall 230W 4650lumen i po założeniu działała, można było ściemniać światło. Teraz po tygodniu się nie ściemnia tylko przez cały czas pali się stałym jasnym światłem. Czy żarnik trzeba wymienić? Czy takie żarniki inaczej trzeba eksploatować? Kompletnie się na tym nie znam i proszę o pomoc. jaclis71@gmail.com

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Gam (niezalogowany, 145.237.2.*) 2014.09.10, 11:38

DO ~smok (niezalogowany, 24.106.149.*) 2013.04.03, 15:20 Znam taką elektronikę. Dawna polska produkcja, np. OR Merkury, Elizabeth, różne przenośne, np. OR Dorota. Produkowane w latach 70-tych, niektóre egzemplarze działają do dzisiaj, chociaż w wyniku starzenia się, jakość spadła. Ale to nie są lampy oświetleniowe: żarówki, świetlówki, lampy led. A propos zastąpienia klasycznych żarówek halogenami. Zrobiłem eksperyment i podmieniłem. Okazało się: światło jaśniejsze, intensywność światła mniejsza niż opisywana, żywotność porównywalna do zwykłej, cena 5x większa od zwykłej.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Szpaq (niezalogowany, 89.74.14.*) 2013.09.24, 20:26

Te powymyślane żywotności LEDów to bajki. Które to te markowe? Już lepiej wydać trochę więcej i kupić metalohalogen, początkowy koszt zakupu jest wyższy ale jakość światła, oszczędność prądu i samopoczucie nieporównywalne.

Czy opinia jest przydatna?
( 2 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~smok (niezalogowany, 24.106.149.*) 2013.04.03, 15:20

Obserwator, ty to dopiero opowiadasz głupoty! Czy ktoś widział elektronikę od czegokolwiek pracującą niezawodnie przez 40 lat. A papier cierpliwy, marketingowcy całymi latami kształceni żeby ludowi takie głupoty skutecznie wciskać... Te kalkulacje to czysta spekulacja i to Lumen ma rację. Poza tym co komu po pseudo oszczędnościach kiedy zdrowie tracisz. To nie jest kwestia komfortu tylko zdrowia i zniszczonych oczu a tego jakoś urzędasy UE nie biorą pod uwagę w swoich rachunkach.

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~obserwator (niezalogowany, 8.8.8.*) 2013.01.16, 22:43

lumen, nie opowiadaj glupot. Dobre, markowe, sprawdzonych firm swietlowki LED-owe, generujace swiatlo niemal identyczne do slonecznego, sa do kupienia za 50-60 zlotych. Niby duzo, ale trzeba wziac pod uwage, ze taka swietlowka swieci ponad 40 lat, czyli de-facto kupuje sie taka juz do konca zycia. Zuzycie energii w LED-ach jest okolo 10x nizsze od tradycyjnych zarowek i okolo 2-3 razy nizsze od swietlowek kompaktowych na gazy szlachetne. Tak wiec oczywiscie nie powinno sie kupowac tanich LED-ow dostepnych np na Allegro, ale jak najbardziej mozna kupic DOBRA LED-owke za co najmniej 50 PLN. Swiatlo jest dobre, NIE MECZY OCZOW wbrew mitom (tanie LED-y mecza oczy), ne generuja ultrafioletu, , nie psuja sie. A na rachunku za energie elektryczna od razu widac znaczaca poprawe.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 3 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~lumen (niezalogowany, 83.7.148.*) 2012.12.27, 15:49

W chwili obecnej kupowanie LEDów mija się z celem ponieważ, za żarówkę ledową z trzonkiem E27 o zaledwie akceptowalnej jakości światła odpowiadającej tradycyjnej żarówce o mocy 60W trzeba wydać ponad 100zł. Wszystko, co kosztuje mniej niż 100zł posiada obrzydliwą żółtą lub trupioniebieską barwę i przypomina raczej świetlówki z lat osiemdziesiątych. Prawda jest taka, że na dzień dzisiejszy najrozsądniej jest pozostać przy tradycyjnej żarówce lub żarówce halogenowej, bo tylko te źródła światła zapewniają współczynnik oddawania barw Ra=100. Ewentualnie można się pokusić o świetlówkę kompaktową Philips Tornado TrueColor 927 lub tradycyjną świetlówkę liniową o barwie 950 i mamy wtedy bardzo dobre odwzorowanie kolorów.

Czy opinia jest przydatna?
( 2 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~racer (niezalogowany, 78.30.106.*) 2012.10.16, 12:15

z tego co czytałem światło led nie jest zdrowe dla oczu...

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~kajjka (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.07.26, 15:07

Jesli o mnie chodzi to teraz czesciej skupiam sie na tym zeby kupic żarówki ledowe,albo halogenowe,np. takie jak tutaj moim zdaniem nie ma co teraz wydawac pieniedzy na zwykłe żarówki,poniewaz sa i drozsze i pobieraja znacznie wiecej energii,a nie o tym w tych wszystkim chodzi.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...