Oświetlenie punktowe w sufitach podwieszanych

Oświetlenie może tworzyć ciepła atmosferę, podkreślać walory estetyczne i kształty rozmaitych przedmiotów, a także umożliwiać prawidłowe oświetlenie miejsc do pracy o różnym charakterze.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI

Aby bezpiecznie wykonać pracę należy:


- przed rozpoczęciem pracy wyłączyć zasilanie prądu, wykręcając bezpieczniki albo odłączając zabezpieczenie nadmiarowo- lub różnicowoprądowe,


- postępować zgodnie z normami i przepisami SEP (Stowarzyszenia Elektryków Polskich), które są dostępne w lokalnym zakładzie energetycznym,


- używać tylko takich wyrobów, które są oznakowane specjalnym symbolem. Tym znakiem oznaczone są wyłącznie wyroby dopuszczone do obrotu i stosowania w budownictwie, na które wydano zgodnie z przepisami prawa budowlanego certyfikat na znak bezpieczeństwa lub których zgodność z aprobatą techniczną albo Polską Normą potwierdza certyfikat zgodności lub deklaracja zgodności,


- dokładnie przeczytać instrukcję montażu dołączoną do wyrobu.


NARZĘDZIA


NARZĘDZIA


SPOSOBY OŚWIETLENIA

Wybór odpowiednich opraw pozwala regulować oświetlenie we wnętrzu.


Oświetlenie może tworzyć ciepła atmosferę, podkreślać walory estetyczne i kształty rozmaitych przedmiotów, a także umożliwiać prawidłowe oświetlenie miejsc do pracy o różnym charakterze.


Nastrojowe światło (np. w salonie czy w pokoju dziennym)


Oświetlenie punktowe (np. skierowane na obraz lub inny przedmiot)


Oświetlenie miejscowe (do czytania lub do pracy)ODPOWIEDNI ROZSTAW PUNKTÓW ŚWIETLNYCH

Aby otrzymać idealny rozstaw punktów świetlnych, należy stosować się do wskazówek producenta.Prawidłowy rozstaw


Słabe zagęszczenie (pojawiają się strefy zacienione)


Duże zagęszczenie (zbędny wydatek energii elektrycznej)WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE DOBORU OŚWIETLENIA DO POMIESZCZENIA

Średnia moc źrodła światła na metr kwadratowy dla każdego pomieszczenia jest podana jedynie jako wskazówka umożliwiająca każdemu stworzenie odpowiedniego oświetlenia, zależnie od osobistych upodobań, otoczenia, mebli, dekoracji i wnętrza.MONTAŻ NISKONAPIĘCIOWYCH LAMP HALOGENOWYCH

WAŻNE:


- Halogenowe lampy niskonapięciowe tzw. oczka mogą być podłączane do sieci jedynie z użyciem transformatora (230 V/12 V).


- Należy brać pod uwagę maksymalną moc transformatora. Suma mocy (W) wszystkich lamp nie może przekraczać mocy transformatora (100 VA = 5 x 20 W) - patrz tabelka.


- Maksymalna moc znamionowa żarówki (W) nie może przekraczać mocy podanej na oprawie lampy. Przekroje przewodów zależą od odległości między lampą i transformatorem (patrz tabelka).


Wybór przekroju przewodów łączących lampę z transformatoremRadzimy bezwzględnie przestrzegać zalecanych przekrojów przewodów, gdyż dzięki temu żarówki zachowają maksymalną żywotność.


Wybór odpowiedniego transformatoraMONTAŻ NISKONAPIĘCIOWYCH REFLEKTORKÓW (SPOTÓW) W SUFITACH PODWIESZANYCH

Zasady montażu


Zaleca się zachowanie odległości około 100 mm między stropem a spotem. Minimalna odległość oprawy od materiałów łatwo palnych powinna wynosić 0,5 metra.


Odległość między transformatorem i spotem powinna wynosić 20 cm.
Na podwieszanym suficie, w miejscu przeznaczonym do montażu spotów, narysować koła używając w tym celu cyrkla lub szablonu (dołączanego przez niektórych producentów).


Wyciąć wyrysowane koło wiertarką wyposażoną w otwornicę.


Podłączyć uprzednio zainstalowane w suficie podwieszanym przewody elektryczne do kostki łączeniowej 230 V.


Podłączyć oprawkę żarówki do kostki zaciskowej transformatorka (płytka 12 V).


Zamontować transformatorek na suficie podwieszanym.


Przekręcić sprężyny dociskowe oprawy w górę i umieścić oprawę spotu w otworze.


Zamontować oprawkę z żarówką.


Nałożyć zabezpieczający pierścień sprężynujący..
Po zainstalowaniu spotu przywrócić dopływ prądu i próbnie włączyć spot.
Jeżeli spot instalowany jest w łazience, transformator powinien znajdować się poza 3 strefą ochronną.MONTAŻ REFLEKTORKÓW (SPOTÓW) Z TRADYCYJNYMI ŻARÓWKAMI W SUFITACH PODWIESZANYCH

Zasady montażu


Zaleca się zachowanie odległości równej około 100 mm między stropem a oprawą (spotem). Minimalna odległość oprawy od materiałów łatwo palnych powinna wynosić 0,5 metra.
Pierwszy i drugi etap montażu przebiega tak samo, jak w wypadku spotów z żarówkami niskonapięciowymi. Następnie należy:Umieścić oprawkę żarówki w oprawie spotu.


Jeżeli zaistnieje taka konieczność - zainstalować sprężyny dociskowe.Podłączyć przewody zasilające, biegnące z sufitu podwieszanego do oprawki żarówki.Przekręcić sprężyny dociskowe w górę, umieścić je w otworze i docisnąć oprawę spotu.


Wkręcić żarówkę i włączyć prąd elektryczny.


Komentarze (22):
Dodaj komentarz
Łukasz 2011.01.16, 23:00

"Przekręcić sprężyny dociskowe oprawy w górę i umieścić oprawę spotu w otworze." Kupiłem oprawy Massive, co okazało się wielkim błędem. Sprężyny niszczą płytę gipsową i rysują sufit. Wredna chińszczyzna. Uważajcie przy wyborze.

BAMPI 2011.03.30, 14:19

prąd płynący prz zas.12V 150W to 13A .to trochę za mało jak na przekrój 6mm (tabela) nawet uwzglendniając spadki nap. radzę zapiać miernik cęgowy na obwodzie a nie pisać takie głupoty

elektromonter 2011.05.06, 19:55

Dotyczy źródeł światła halogenowych 1. "peszle" rurki karbowane przy zasilaniu np. 12V są zupełnie zbędne. Najistotniejszy jest prawidłowy dobór przekroju przewodów ze względu spadki napięcia (źle dobrany - każda żarówka halogenowa kolejna będzie "słabiej świeciła ") . Stosując transformator do obniżania napięcia np. rdzeniowy (toroidalny) należy obciążać go 80% mocy znamionowej, impulsowe 90% (z resztą mają wewnętrzne. zabezpieczenia). Dotyczy źródeł światła halogenowych jak i LED 2. w przypadku napięć sieciowych (230V) uzasadnione jest stosowanie wspomnianych powyżej "peszli" jeśli przewody znajdują się na podłożu palnym (konstrukcje drewniane) i co najistotniejsze, zakupione peszle dobrze było by aby miały atesty trudno palności (te przeźroczysto białe palą się całkiem nieźle, szare są samo gasnące z reguły) patrz PN.

nika 2011.11.17, 23:04

a jaki powinien byc w cm rozstaw pomiedzy spotami?

bohaterwswoimdomu 2011.12.13, 20:49

Dobór rozstawu punktów świetlnych schematycznie pokazano na rysunkach. Snopy światła (mają kształt stożków) sąsiadujących spotów nie powinny się nakładać, ani nie powinno być stref zacienionych. Kąt w jakim zawiera się snop światła jest charakterystyczny dla danej żarówki/halogena (podany na opakowaniu żarówki) i wynosi od 20 do 120 stopni (dla LED SMD). Dla typowych halogenów kąt rzucania promieni świetlnych wynosi ok. 30-50 stopni. Znając ten kąt i oddalenie spota od powierzchni oświetlanej można wyznaczyć jej powierzchnię np. z funkcji trygonometrycznych i w ten sposób ustalić rozstaw punktów świetlnych na suficie.

dota30 2011.12.19, 20:05

Jak się wymienia żarówkę, czy trzeba wyciągnąć całą lampę? Nie da się.

Kamll 2012.02.16, 13:11

Przekręcić sprężyny dociskowe oprawy w górę i umieścić oprawę spotu w otworze. Jak to zrobić ?

sp00n 2012.04.06, 12:36

a jak wymienić taki reflektor ?

dota30 2012.04.08, 09:39

odradzam takie lampy, lepsze są nasufitowe niż wpuszczane

scyzoryk0 2012.05.31, 21:17

czy sa potrzebne jakies puszki pod punktowe lampki

BobiFloowers 2012.06.15, 20:37

Do "scyzoryk0" nie wystarczą tylko wycięte otwory przez otwornicę

kamyczek 2012.11.22, 12:18

A czy można montować lampki halogenowe projekcyjne w panelach sufitowych troszke sie one nagrzewaja??

kam 2013.01.28, 20:02

jak to zrobić Przekręcić sprężyny dociskowe w górę, umieścić je w otworze i docisnąć oprawę spotu.w oprawach aldo inspire? Wie ktoś?

Kamil 2013.03.30, 13:48

Mam problem chce wlozyc nowy halogen , ale nie moge wyjac obudowy a kabel jest zbyt krotki zeby wlozyc halogen . Czy ktos wie jak zdjac cala zabudowe ?

aga 2013.04.21, 08:02

sprężyny dosciskowe- raczej nie spełniaja swojego zadania, poprostu nie dociskaja obudowy do płyty (one nawet nie spręzynują)

lak 2013.06.01, 17:13

Czy komuś udało się zamontować te światełka? te sprężyny dociskowe są jakieś wadliwe...

Laik 2013.08.02, 11:34

Witam ! mam pociagnirty kabel szeregowo do 4 "świetlików" zarowno zarówki mam na 250V jak i te świtliki, jak podłącze zarówke mam nie mam masy w kablu tylko w każdych jest prąd i lampki oczywiście nie świecą.... jakies rady ?

electro 2013.09.02, 19:52

zadzwoń po elektryka

Greg 2013.12.18, 13:44

Od kilku lat mam zamontowane 4 spoty w szafce kuchennej. Ostatnio przy ich włączaniu doszło do krótkiego zwarcia i instalacja przestała działać. Żarówki sprawdziłem - wszystkie działają. Czy możliwe je problem tkwi w transformatorze ?

Mila 2014.01.14, 12:31

czy można kupić u Was tylko sprężynki do halogenów?

Elektryk 2014.02.02, 12:03

Ludzie co wy wszyscy tak narzekacie na te sprężyny ? Ja wszystkie oprawy kupowałem w sklepie z oświetleniem i wszystkie mają mocne sprężyny - nawet za mocne. Te oprawy które kupujecie w marketach są chińskie i kosztują grosze i tyle właśnie są warte, czyli nic.

Gero 2014.07.04, 07:53

Według tabeli, oświetlenie pokoju 25 m2 to średnio 700W. To chyba lekka przesada.

zobacz produkty

polecamy
Wczytywanie rekomendacji...