Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Oświetlenie LED - zastosowania

Tradycyjne żarówki halogenowe i żarnikowe są w niebezpieczeństwie. Nadchodzi LED. Coraz mocniejsze źródło światła. Produkt energooszczędny, o dużej żywotności i ogromnych możliwościach.

Informacje ogólne

Swoją karierę zaczęły w elektronice. Były wtedy małymi żarzącymi się na czerwono albo zielono światełkami w urządzeniach RTV, AGD oraz fotograficznych. Później ktoś wpadł na pomysł, że wystarczy zwiększyć ich moc, by świeciły jaśniej i mogły zastąpić żarówki, świetlówki halogenowe, a nawet długie lampy jarzeniowe. Dziś diody LED sprzedaje się w postaci pojedynczych świetlówek, świecących prętów, taśm, modułów. Zapewniają światło o różnej barwie oraz natężeniu. Najważniejsze jednak jest to, że zużywają mało energii.


W czym mają przewagę?


1.Diody nie przepalają się tak nagle, jak zwykłe żarówki. Gdy ich czas dobiega końca, światło staje się coraz słabsze. Sygnalizują w ten sposób swoje zużycie.
2.Żywotność diod LED jest bardzo wysoka i sięga 50 tyś. - 100 tyś. godzin. Trwałość zwykłych żarówek przeważnie nie przekracza 1 tyś. - 2 tyś. godzin.
3.LED-y są bardzo odporne na wstrząsy i uderzenia. Znacznie trudniej jest je uszkodzić niż żarówki czy świetlówki halogenowe.


Mniej energii


1.Diody mogą emitować skupioną lub rozproszoną wiązkę światła. Na opakowaniu LED-ów znajdziemy informację, czy ich kąt rozsyłu światła ma 15, 30 czy 60 stopni.
2.LED-y osiągają pełną moc znacznie szybciej niż energooszczędne żarówki. Większość potrzebuje do tego ułamków sekundy.
3.Klasyczne żarówki pochłaniają najwięcej energii wtedy, gdy często je włączamy i wyłączamy. Diody cechują się niską inercją - podczas włączania i wyłączania pobór prądu nie ulega zwiększeniu.


Led kontra żarówka


Diody LED nie gwarantują aż takiej jasności jak najmocniejsze świetlówki pozostałych typów. Producenci wciąż jednak pracują nad ich udoskonaleniem. Wydajność LED-ów już teraz przewyższa słabsze żarówki tradycyjne. Dla przykładu, diody o mocy 2W (z trzonkiem E27) emitują strumień światła na poziomie 132 lm, co odpowiada tradycyjnej żarówce o mocy 15 W. Już dziś LED-ami o mocy 2-3,5 W można z powodzeniem zastąpić żarówki 15-25 W, bez straty na jakości światła.


Non stop kolor


Diody LED dają światło o różnej barwie, i to bez konieczności stosowania kolorowych filtrów. Zazwyczaj oferowane są diody świecące intensywnie na czerwono, niebiesko, żółto lub zielono. Białe światło może być w wersji ciepłej lub zimnej. Diody generujące kolorowe światło mają symbol RGB LED.


Sypialnia w dyskretnym blasku

Nie trzeba dostąpić beatyfikacji, żeby mieć nad głową aureolę. Wystarczy zbudować w sypialni dekoracyjną ściankę i zamocować na jej tylnej stronie szereg modułów LED. Wieczorem diody utworzą na ścianie poświatę i zapewnią w ten sposób intymną atmosferę. Płyta przy ścianie Odsuniętą ściankę, na przykład z płyt gipsowo-kartonowych lub sklejki, mocuje się do muru za pomocą stalowych uchwytów ES. Zapewnią one kilku- lub kilkunastocentymetrowy odstęp.


W grupie jaśniej Na tyłach ścianki możemy zainstalować kilka typów diodowych urządzeń świecących: taśmę, sztywną listwę lub kilka modułów. Moduły to prostokątne płytki z czterema lub pięcioma diodami. Jeśli jednak zależy nam na równomiernej jasności, lepiej zastosować taśmę lub listwę. Moduły dają bardziej skupione światło.


Gra kolorem Diody nie muszą być białe. Zdolne są emitować światło w różnych kolorach. Jego barwę można dobrać do wystroju sypialni.


Blat z poświatą

Gdybyśmy chcieli podświetlić kuchenny blat w tradycyjny sposób, napotkalibyśmy zmasowany opór materii. Trzeba byłoby się napracować: wycinać otwory, mocować oprawki, przeciągać kable. Diody LED wystarczy od spodu nakleić i podłączyć do prądu. Tylko tyle potrzeba, żeby krawędzie blatu zalśniły subtelnym światłem.


Taśma klejąca Taśmy diodowe są samoprzylepne. Zrywam tylko pasek ochronny i dociskamy taśmę do powierzchni.


Dioda obok diody Taśmy mają najczęściej długość 3 m. Diody są rozstawione co 3,3; 2 lub 1,7 cm. Istnieje możliwość wykonania na zamówienie taśmy o innej długości.


Skąd prąd Aby taśma zaświeciła, trzeba podłączyć ją do prądu, czyli kupić zasilacz dopasowany do jej długości.


Nasza rada: Taśmę można ciąć na odcinki, co trzy diody. Da się ją wtedy idealnie dopasować do długości każdego blatu. Pasek LED powinien być pokryty lakierem zabezpieczającym przed wilgocią.


Stopnie wyjaśnione

Światło, które pojawia się nie wiadomo skąd, daje intrygujący efekt. Aby go uzyskać, oświetlenie powinniśmy umieścić pod stopniami. Blask będzie wydostawał się szczelinami między schodami a ścianą.


Większe bezpieczeństwo Energooszczędne diody mogą świecić całą noc. Gdy zapadnie zmrok, będzie można wygodnie i bezpiecznie poruszać się po schodach, bez potrzeby włączania głównego oświetlenia.


Odpowiednia moc Ukryte oświetlenie powinno być silne. By spełniało swoją rolę, trzeba użyć diod typu HBLED (High Brightness LED) lub High Power LED. Tańsze diody mogłyby emitować niewystarczająco dużo światła, aby było ono dobrze widoczne ponad stopniami.


Lepiej do ściany Taśmę lub moduły LED korzystniej będzie przymocować do ściany niż od spodu do stopni. Pamiętajmy jednak, że montaż takiego oświetlenia trzeba przewidzieć jeszcze przed budową schodów.


Szafa jedi

Nie tylko Luc Skywalker może chować w szafie miecz świetlny. Ty też na to zasługujesz. Wystarczy kupić świecącą listwę LED i umieścić ją wewnątrz garderoby, aby stonowanym światłem rozjaśniała jej zawartość. Listwy mogą być na tyle sztywne, że da się zastosować je jako pałąk wieszaka lub pionowy wspornik półek.


Diodowa jarzeniówka Listwa ma obudowę z PCV i aluminium, diody znajdują się wewnątrz. Długość takiego elementu może dochodzić do 2 m.


Szybkie włączanie Listwy LED, jeśli wyposażymy je w odpowiedni zasilacz, będziemy mogli włączać i wyłączać poprzez delikatne dotknięcie obudowy. Jeden taki zasilacz potrafi obsłużyć nawet cztery świecące listwy.


Nasza rada: Montaż półek do świecącego wspornika może być trudny, ale, by w szafie było jasno, wystarczy przymocować listwę do jednej z jej ścian, na klej montażowy. Efekt będzie podobny. Włącznik można zsynchronizować z drzwiami do garderoby, diody będą się włączały, gdy je otworzymy, i gasły po zamknięciu.


Wewnętrzne światło

Diodowe oświetlenie może posłużyć do wyeksponowania ozdobnych przedmiotów, stojących na wnękowej półce. Najłatwiej będzie tu zastosować długą, elastyczną taśmę LED.


Nie za mocne Jako oświetlenie dekoracyjne najlepiej sprawdzają się tanie diody o mocy 1-4 W. Tu nie jest bowiem potrzebne silne światło. Wystarczy delikatne, które zapewni przedmiotom białą lub barwną poświatę.


A może płyty Zamiast wklejania diodowej taśmy całą tylną, dolną lub górną ściankę wnęki można wypełnić płytami LED. To kolorowe, świecące kwadraty, uzbrojone w kilkanaście diod.


Wnęka na wymiar W przeciwieństwie do taśm lub sieci modułów, płyt LED nie da się przycinać. Jeśli chcemy je wykorzystać do oświetlenia wnęki, ta musi być zbudowana pod ich wymiar.


Nasza rada: By zaakcentować dekoracyjne przedmioty, zainstalujmy nad nimi pojedyncze żarówki diodowe emitujące światło średnio skupione lub moduły z kilkoma diodami.


Kafelkowa iluminacja

Płaskie listwy z diodami można umieścić między płytkami, na ścianach i podłodze łazienki. Listwy mają obudowę z aluminium i osłonkę z PCV - mleczną lub przezroczystą.


Szybki montaż Obudowy wkleja się w pozostawione przez glazurnika miejsca pomiędzy płytkami. Do ich mocowania używa się kleju polimerowego lub silikonowego.


Diody w listwie Po zamocowaniu aluminiowej obudowy trzeba wewnątrz niej umieścić listwę lub taśmę z diodami. Jedne i drugie są samoprzylepne, więc wystarczy oderwać pasek zabezpieczający i docisnąć je do listwy.


Fuga na zakończenie Szczelinę między świecącą listwą a posadzką trzeba wypełnić fugą elastyczną - silikonową.


Nasza rada: Gdybyśmy chcieli w podobny sposób podświetlić posadzkę tarasu lub ceramiczną nawierzchnię przed wejściem do budynku, powinniśmy kupić specjalne listwy, szczelniejsze i odporniejsze na uszkodzenia niż te do wnętrz.


Komentarze (12):
Dodaj komentarz
~szklanka wody (niezalogowany, 46.174.210.*) 2016.04.28, 14:33

mi się podobają tak podświetlone meble, ale na przykład znajomego poniosło i mam wrażenie że zamontował te taśmy wszędzie gdzie się tylko dało... dobrze że do psa jeszcze nie zamontował... :) ja tam postawiłem na takie oświetlenie - nie chce mi się bawić w tasmy

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~topex (niezalogowany, 62.29.248.*) 2015.11.06, 20:12

bzdura z tym zasilaczem!!!można zasilać chodzi o podłączenie zasilania w dwóch miejscach taśmy- zasilacz może być jeden.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Klim (niezalogowany, 109.199.27.*) 2014.06.11, 14:15

Ja kupowałem wszystko do podświetlenia sufitu w salonie i blatu w kuchni na stoisku z LEDami w CH Korona we Wrocławiu. Powiedziałem tylko co chcę uzyskać i już na następny dzień przyjechała ekipa i wszystko mi zamontowali. Montaż teraz mają za darmo. Więc mi się to bardzo opłaciło.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 1 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~polecam (niezalogowany, 178.43.97.*) 2013.11.17, 00:16

w sklepie www.neonica.pl można kupić złączki po kilka złotych. Zatrzaskowe. Nie trzeba lutować przewodów. Ja kupiłem u nich paski. W outlecie są po kilka metrów. Sprzedają też na rolki 5 metrowe. Dobra jakość bo produkują to w Lodzi. Też doradzają jak podłączyć nietypowe wymiary.Polecam.

Czy opinia jest przydatna?
( 2 / 1 ) Opinia przydatna dla 67% użytkowników
~m (niezalogowany, 31.175.94.*) 2013.08.27, 11:49

w elektrycznym mi tłumaczyli, że każdy odcinek ledów musi mieć osobny zasilacz (bo potrzebuje prądu - wiadomo), ale by mieć np 5 odcinków zamontowanych (co np 1 metr bez ledów) i nie bawić się w 5 zasilaczy, to te poszczególne odcinki należy ze sobą połączyć - przylutować metrowymi "drucikami". I ja tak zrobię, ale do łączenia - lutowania odcinków ledowych biorę "pana złota rączka", bo ani lutownicy nie mam, ani się nie znam - jeszcze zwarcie zrobię i dom spalę :D

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~Uprzejmy (niezalogowany, 46.205.110.*) 2013.08.16, 19:02

Zwiazac sznurkiem. Beda sie trzymac

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~hmm (niezalogowany, 213.108.112.*) 2013.07.08, 21:38

Jak się potnie te paski co kilka cm to jak później to podłączyć ? niech mi ktoś w najprostszy sposób wytłumaczy od a do z ,bo nigdzie nie mogę znaleźć informacji a bardzo bym chciała coś takiego zrobić w kuchni .Chciałbym taką taśmę led rgb kupić 10 m tylko nie wiem jak potne jak później to podłączę może to głupio brzmi ale ja tego nie rozumiem .

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~elo (niezalogowany, 178.219.119.*) 2013.03.09, 17:18

fajne

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~s3r (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.06.06, 16:47

Ja mam 15 metrów LED podłączone na 30W zasilaczu...

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~interentowysklepelektryczny (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.02.23, 17:15

@anel1779 paski są cięte co 5cm, tak też zazwyczaj są sprzedawane @elektromonter wszystko zależy od mocy zasilacza, nie prawdą jest że zasilić możemy max 3m, nasi klienci zasilają po kilkanaście metrów z jednego zasilacza o odpowiedniej mocy.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~anel1779 (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.02.02, 15:18

Brak pasków led do metra,taki potrzebuję,czy to oznacza,że pozostałe dwa metry ma trafić na śmietnik.Zakładam że gdyby były metrowe byłoby taniej i takie często są potrzebne.

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~elektromonter (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.05.06, 20:08

nikt nie napisał iż taśmy LED z jednego zasilacza zalecane jest zasilać o odcinku nie dłuższym jak 3m (ale sadze iż dotyczy to tych które mają przylepiec od spodu a od strony diod LED pokryte są warstwą tworzywa przeźroczystego) to tylko ścieżki drukowane na taśmie. Tak nawiasem, KANALLUXA udało mnie się zasilić o długości 7m i to pracuje, przy dłuższych zasilacz by sobie nie poradził.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...