Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Malowanie pomieszczeń

DOBÓR KOLORU

Kupując farbę możemy wybrać niemal dowolny kolor. Większość producentów farb w kolorach gotowych ma swoje palety, na których każdy kolor jest nazwany i ma swój kod. W sklepie znajdują się również stanowiska komputerowego doboru i mieszania kolorów. Wystarczy udać się tam ze spisanym kodem, a pracownicy mieszalni przygotują potrzebną ilość farby o takiej barwie. Kolor można także wybrać na podstawie wzorników koloru, które można zabrać ze sobą.POTRZEBNE NARZĘDZIA I MATERIAŁY DODATKOWE


NARZĘDZIA


Zabezpieczenie pomieszczenia przed zabrudzeniem


Podłogi przed malowaniem trzeba zabezpieczyć grubą folią. Taśmą malarską trzeba okleić framugi i listwy przyścienne. Zafoliować trzeba również okna i grzejniki.PRZYGOTOWANIE SCIANY DO MALOWANIA (PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA)

1. Podłoże musi być suche, oczyszczone z brudu (szczególnie tłuszczu lub osadu z kuchenek gazowych) i kurzu.


2. Jeżeli ściana jest nowa to należy ją zagruntować (aby wyrównać chłonność różnych partii tynku i wzmocnić przyczepność). Dotyczy to zarówno tynków tradycyjnych, jak również nowych ścianek lub sufitów podwieszanych z płyt gipsowo-kartonowych.


3. Jeżeli ściana była malowana, należy ocenić stan starej farby. Nawet farba najwyższej jakości odpadnie, jeżeli przyczepność podłoża będzie zbyt mała. Stare powierzchnie w dobrym stanie wystarczy zmyć lub odkurzyć, natomiast grube lub łuszczące się warstwy starej farby należy zdjąć mechanicznie (np. przy pomocy szpachelki lub skrobaka) a następnie zagruntować.


4. Nie nakładać różnych rodzajów farb na siebie (np. emulsji akrylowej na farby wapienne lub klejowe), gdyż będą łuszczyć się. Malowanie można zacząć dopiero po całkowitym usunięciu starej farby i przemyciu tynku wodą z mydłem malarskim.


5. Wszelkie ubytki, pęknięcia, rysy lub pozostałości po kołkach zaszpachlować, wyrównać drobnym papierem ściernym odkurzyć i zagruntować całą ścianę. Pozwoli to uzyskać jednolitą powierzchnię bez bardziej matowych plam po miejscach reperowanych.


6. Wszelkie przebarwienia powierzchni, plamy czy wykwity wskazujące na obecność pleśni czy grzyba domowego należy starannie sprawdzić. Jeżeli są to plamy powierzchniowe, wystarczy zastosować przed malowaniem preparat grzybobójczy. Jeżeli wnikają głęboko w tynk lub w ścianę należy zasięgnąć rady specjalisty. Wówczas należy skuć tynk i zastosować leczenie biologiczne muru. Ważne jest właściwe osuszenie powierzchni przed samym malowaniem.UWAGA

Zawsze jest jakaś przyczyna zawilgoceń, należy ją usunąć przed przystąpieniem do malowania. Występowanie pleśni lub zagrzybienia to najczęściej skutek długotrwałych zacieków w murze. Czasami jest to tylko problem hydrauliczny (przecieki, brak izolacji lub wadliwa izolacja) lub brak właściwej wentylacji w pomieszczeniu.


Wszelkie działania specjalistyczne należy podjąć pod nadzorem fachowca, gdyż zarówno pasożyty biologiczne, jak i preparaty do ich zwalczania mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.7. Lamperie przed ponownym malowaniem należy zmatowić drobnoziarnistym papierem ściernym.


8. Zacieki z rdzy, nikotyny, lub tłuszczu po spalaniu gazu ziemnego należy zaizolować specjalnym preparatem lub matową farbą rozpuszczalnikową.


9. Jeżeli na ścianie jest tapeta można ją usunąć lub jeżeli jest w dobrym stanie (bez zadrapań, rozdarć, nie odstaje ani nie odkleja się na brzegach), pomalować.


10. Usuwanie tapety może być trudne (w zależności od rodzaju użytego wcześniej kleju do tapet). Można to zrobić po uprzednim, obfitym zmoczeniu tapety wodą lub w wypadku trudności używając prostego perforatora, a następnie płynu do usuwania starych tapet, ułatwi to jednocześnie pozbycie się resztek kleju do tapet z ściany.RADA

Aby sprawdzić, czy stara farba powinna być usunięta, wystarczy zrobić mały eksperyment. Na ścianie należy nakleić kawałek taśmy samoprzylepnej. Następnie trzeba ją energicznie oderwać. Jeśli na taśmie widać będzie oderwane kawałki farby, to znak, że przed malowaniem trzeba ją usunąć ze ściany.PRZYGOTOWANIE FARBY

Każdą farbę należy starannie wymieszać przed użyciem. Farby ścienne najwygodniej i najdokładniej wymieszamy za pomocą mieszadła do farb i wiertarki elektrycznej.


Rozcieńczanie. Większość farb ściennych, jeśli są zbyt gęste, przed malowaniem pierwszej warstwy można rozcieńczyć np. czystą wodą (max 5%). Jednak niektóre farby (głównie wyższej jakości lub z mieszalnika) mogą ulec zniszczeniu. Określa to producent na opakowaniu danej farby.


Część farby wlewa się do wiaderka malarskiego lub tacki malarskiej. Puszkę trzeba następnie dokładnie zamknąć, by jej zawartość nie schła.MALOWANIE SUFITÓW I ŚCIAN

Przed pomalowaniem ściana powinna być sucha. W trakcie malowania temperatura w pomieszczeniach nie powinna być niższa niż 5?C. Wilgotność powietrza nie może przekraczać 80%.


Informacja o tym ile warstw farby trzeba nałożyć na ściany znajduje się zawsze na jej opakowaniu. Tam też podana jest informacja o czasie jej schnięcia i wydajności.


Najpierw pomalować trzeba sufity, można skorzystać z drabiny, można również posłużyć się styliskiem teleskopowym, do którego zamocowuje się wałek malarski. Bardzo wygodnie maluje się w ten sposób wyżej położone fragmenty ścian.
Sufit malujemy pasami. Każdy kolejny pas powinien nakładać się nieco na pas poprzedni. Pasy powinny być skierowane od okna w głąb pomieszczenia.Malowanie ścian rozpoczyna się od narożników.


Do ich malowania najlepsze są wałki okrągłe.RADA

Do nakładania farby na ściany można użyć pędzla ławkowca lub wałka. Malowanie rozpoczyna się przy oknach, a kończy przy drzwiach. Malowanie ławkowcem wymaga wprawy i siły fizycznej. Najwygodniej jest malować wałkiem malarskim z osłoną chroniącą przed kapaniem farby.Dobre krycie uzyskuje się wykonując na przemian pociągnięcia pionowe, poziome i ukośne.


Równą krawędź stykających się fragmentów ściany malowanych w różnych kolorach można otrzymać dzięki naklejeniu taśmy malarskiej.UWAGA

Kupując taśmę malarską do brzegów, należy zwrócić uwagę jak długo może być pozostawiona na ścianie (do wyboru są taśmy od 6 godzin do 14 dni). Różnej jakości kleje stosowane do produkcji taśm mogą po określonym czasie wnikać w podłoże, co powoduje zniszczenie pomalowanej powierzchni przy usuwaniu taśmy.TRUDNE MIEJSCA


Kontakty - trzeba je precyzyjnie pomalować dookoła za pomocą małego pędzelka.Ściany za grzejnikami - miejsce to najlepiej pomalować niedużym wałkiem na długiej rączce.Ościeżnice - po dokładnym oklejeniu ich taśmą malarską pomalowywać je można za pomocą małego płaskiego pędzla lub niedużego wałka.Miejsce styku ścian z sufitem - w tych miejscach najwygodniej jest posłużyć się wałkiem z metalową tarczą. Tarcza oddziela miejsce, które ma być nie pomalowane od zamoczonego w farbie wałka. Podczas zamaczania takiego wałka w farbie tarczę się odchyla, żeby nie uległa zabrudzeniu.


MALOWANIE DEKORACYJNE

Malowanie z szablonem


Malowanie nie musi ograniczać się do pokrywania ścian gładką jednobarwną warstwą farby. Można zastosować jedną z wielu technik dekoracyjnych. Najprostsza to użycie taśmy z szablonem.


Na pomalowanej ścianie nakleja się taśmę i farbą innego koloru zamalowuje jej powierzchnię. Po zerwaniu taśmy na ścianie pozostaje dekoracyjny wzór.RADA

Kupując szablony należy jednocześnie zakupić mały pędzel do szablonów. Płasko obcięte włosie pędzla ułatwi malowanie detali.Inne techniki dekoracyjne


Można również użyć farby strukturalnej, którą nakłada się szpachlą lub pacą, tak jak tynk. Tworzy ona na ścianach grubą fakturę o określonym wzorze. W zależności od użytego narzędzia można uzyskać również różne efekty wykończenia powierzchni dla tej samej farby (tradycyjny tynk grecki wygładzany był ręcznie).


Do dekoracji ścian można użyć również farb w dwóch kolorach. Po pomalowaniu pomieszczeń jednym kolorem, drugi kolor można nakładać na przykład za pomocą szmatki czy specjalnej gąbki.RADA

Bardzo ciekawe efekty można uzyskać za pomocą bezbarwnego lub w określonym kolorze wosku do ścian. Wydobędzie on trójwymiarowość faktury i podkreśli specyficzny charakter wzoru, chroniąc jednocześnie ścianę przed wnikaniem brudu i wilgoci.Komentarze (17):
Dodaj komentarz
~Jarecki (niezalogowany, 91.193.209.*) 2016.09.09, 13:46

Od samego czytania odechciało mi się jeszcze bardziej malowania :(

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~ANANOVA (niezalogowany, 195.117.165.*) 2015.06.23, 08:52

Witam, czy przed nałożeniem nowej farby na starą,też najpierw trzeba gruntować?Jeżeli nie to w jaki sposób dokładnie, przygotować ścianę do malowania? Czy trzeba myć czy wystarczy odkurzyć odkurzaczem?

Czy opinia jest przydatna?
( 28 / 8 ) Opinia przydatna dla 78% użytkowników
~ja (niezalogowany, 89.74.96.*) 2015.01.05, 15:29

Witam potrzebuje farby emulsyjnej białej w miarę dogodnej cenie (10 l ) niestety nie znam się na farbach dlatego chciałam się poradzić jakiej firmy jest w miarę dobra aby dobrze pokryła a też nie przepłacić . Jakie polecacie ??

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 3 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~ja (niezalogowany, 79.184.45.*) 2014.11.20, 12:53

Czy da sie zamalować płytki łazienkowe? mam takie stare, brzydkie, błyszczące...Czy trzeba pomalować czymś pod spód?

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~edyta1002 (niezalogowany, 31.128.9.*) 2014.10.17, 22:13

kupilam farby z alpiny do tzw popekanej sciany wyszlo paskudnie jak mam sie teraz pozbyc tego kleju i tej farby na tym kleju

Czy opinia jest przydatna?
( 3 / 1 ) Opinia przydatna dla 75% użytkowników
~blondynka :) (niezalogowany, 83.27.168.*) 2014.09.19, 19:50

jaką farbę malować na wcześniejszą warstwę emulsyjnej farby?

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~no0rweg (niezalogowany, 87.205.143.*) 2014.09.16, 19:24

Panie Blade proszę się udzielać będąc pewnym swoich słów. Farba lateksowa jest taką samą farbą tzw emulsyjną (zawiesina cząstek stałych w cieczy). Skład farby lateksowej jest dokładnie taki sam jak farby akrylowej (i nie ma tam nic wspólnego z lateksem w składzie) a sama nazwa wzięła się czysto marketingowo aby uświadamiać i obrazować jej odporność na mycie na mokro (zawsze są wyjątki). I tak jak Ania napisała zawiera więcej akrylu (spoiwa) i to sprawia, że jest bardziej odporna na mycie i stąd nazwa lateks.

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~blade (niezalogowany, 78.31.125.*) 2014.08.17, 02:01

farba lateksowa to farba lateksowa, akrylowa to akrylowa (lateksowa to seria Optiva z Tikkurili i Beckers Designer Colour) Dziwne że się połuszczyła. Gdyby gruntu było za malo (wcale) to by odpadała płatami, za dużo nie pokrylaby (zeszklenie sciany)...

Czy opinia jest przydatna?
( 3 / 1 ) Opinia przydatna dla 75% użytkowników
~poi (niezalogowany, 83.29.200.*) 2014.04.11, 22:52

nic sie nieznacie,cweleee

Czy opinia jest przydatna?
( 2 / 2 ) Opinia przydatna dla 50% użytkowników
~Ania (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.09.14, 08:44

Ja się niedawno w LM dowiedziałam, że farby tzw. lateksowe to farby akrylowe tyle tylko, że tego akrylu jest więcej. A czy można położyć bezpośrednio jedną na drugą zależy od tego czy ta na ścianie jest w dobrej kondycji np. nie łuszczy się oraz jak dawno została położona może trzeba dodatkowo zagruntować ściany aby położyć nową farbę.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 1 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~an-ko (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.08.15, 21:35

czy farbę lateksowa można nakładać na wcześniejszą warstwę akrylowej? Wcześniej malowaliśmy akrylowymi, teraz planujemy remont i chcemy spróbować lateksu.

Czy opinia jest przydatna?
( 4 / 1 ) Opinia przydatna dla 80% użytkowników
~robert (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.07.08, 06:59

człowiek wynajęty do malowania niestety nie zawsze oznacza człowieka znającego się na malowaniu. Niby nic trudnego a jednak :) , znam kilka przypadków osób, które nie mając o tym pojęcia brały się do malowania ławkowcem co dało masakryczny efekt. Sam nigdy ławkowcem nie malowałem ścian i raczej bym temu nie podołał przy dzisiejszej technologii farb wystarczy wałek i trochę logiki oraz porządnie przygotowane podłoże.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~E.M.D. (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.05.28, 01:44

Właśnie Dulux lateksowy do łazienek pomalowany na gruncie Duluxa popękał i odpada płatami. Nie wiem dlaczego. Malował człowiek wynajęty do malowania.

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~PędzelDoGolenia (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.01.09, 07:26

Farba się ŁUSZCZY bo jest ZA GRUBO położona ! Warstwa farby powinna być dość CIENKA a nie malowana 'na gęsto'. Po pierwszym malowaniu wartwa powinna wyschnąć w czasie jaki jest na opakowaniu farby - nie za długo ani nie za krótko.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~ciociadobrarada (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.11.12, 19:25

pierwsza warstwa dobrze nie wyschła, za szybko położyliście drugą/ Dlatego się łuszczy

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~wujekdobrarada (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.08.25, 08:45

raczej szukałbym przyczyny w podłożu (źle położona gładź) lub gruncie (kiepskiej jakości grunt, za gruba lub za cienka warstwa gruntu)

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~sabina1 (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.08.24, 21:16

kupilam 3 farby Duluxa rozne kolory wazne do 2015r,sciany sa nowe i 2 tyg.wczesniej przygotowane do pomalowania.2 kolory sa ok,jedna zolta po dwukrotnym pomalowaniu sie łuszczy,prosze podac przyczyne i czy moze to byc wina farby

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...