Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Beton we wnętrzu – efekty dekoracyjne

We wnętrzach utrzymanych w modnym stylu industrialnym ważnym elementem są ściany. W tego typu aranżacjach dobrym wyborem będzie wykończenie pionowych powierzchni tynkiem dekoracyjnym, pozwalającym uzyskać efekt betonu. Zaletą takiego wykończenia ścian jest możliwość stosunkowo szybkiego stworzenia efektu surowych powierzchni. Kiedy nam się znudzą, można je też w łatwy sposób przemalować.

EFEKT DEKORACYJNY

Tynkiem dekoracyjnym dającym efekt ściany betonowej można wykończyć wszystkie płaszczyzny pionowe we wnętrzu. Jednak takie rozwiązanie może być po dłuższym czasie męczące dla oka. Dodatkowo wymaga bardzo zdyscyplinowanej aranżacji – oszczędnych w formie mebli oraz spójnych z nimi dekoracji. Beton bardzo dobrze komponuje się w połączeniu z metalem, szkłem, a także drewnem. Efekt będzie znacznie bardziej bezpieczny, jeśli wyróżnimy w ten sposób tylko jedną ze ścian. Dekoracyjny tynk betonowy będzie też dobrym wyborem do wykończenia detali architektonicznych m.in. wykusza, nisz czy wnęk. Warto go też użyć do wykończenia obudowy kominka – zestawienie zimnego betonu i płonącego ognia zbuduje niepowtarzalny efekt.  Dzięki takim zabiegom dekoracyjna faktura będzie przyciągać wzrok lecz nie przytłoczy nas swoim nadmiarem.

ODPOWIEDNIE PODŁOŻE

Tynk dekoracyjny można nakładać na wszystkie powierzchnie budowlane stosowane na ścianach wewnętrznych takie jak tynk, beton czy płyty gipsowe. Podłoże powinno być stabilne i suche. Przed nałożeniem produktu powierzchnię ścian należy zagruntować. Powinien być to grunt dedykowany do tynku, który zamierzamy użyć. Pomalowanie nim ścian, sprawi, że podłoże nie będzie zbyt chłonne, poprawi się również przyczepność i wytrzymałość powierzchni. Po nałożeniu produktu i upływie czasu określonego przez producenta, kiedy to warstwa podkładowa wyschnie, można przystąpić do nakładania tynku.

MATERIAŁ O WIELU ZALETACH

Imitujący surowy beton tynk występuje w postaci proszku, który należy połączyć z wodą, lub znacznie łatwiejszej w użyciu gotowej masy barwionej na kolor betonu. Zawiera ona wypełniacze mineralne, które tworzą niepowtarzalną fakturę z dekoracyjnymi wżerami i ubytkami typowymi dla betonowych płaszczyzn. Taki tynk jest paroprzepuszczalny, jego atutem jest także odporność na uszkodzenia mechaniczne, częste mycie oraz wilgoć - można go więc stosować w miejscach takich jak kuchnie, przedpokoje czy łazienki. Zaletą tego produktu jest również łatwa i szybka aplikacja, co pozwoli na samodzielne wykończenie ściany, nawet w ciągu jednego dnia. Masa pozwoli również zamaskować nierówności ścian.

JAK NAKŁADAĆ?

Przed przystąpieniem do nakładania gotowej do użycia masy, należy dokładnie wymieszać zawartość pojemnika. Tynk imitujący beton nakładamy pacą wenecką ze stali nierdzewnej na grubość ziarna i wygładzamy. Po upływie około 10-15 minut po aplikacji całą powierzchnię tynku należy wygładzić. By wykonać typowe dla betonu wżery, do świeżo nałożonej masy trzeba przyłożyć pacę całą powierzchnią i odrywać ją w kierunku prostopadłym do płaszczyzny, w zależności od ilości pożądanych dekoracyjnych „ubytków”. Podczas wysychania tynku, jego całą powierzchnię delikatnie wygładzamy, nie dociskając mocno pacy do podłoża.

Komentarze (4):
Dodaj komentarz
~swisza28 (niezalogowany, 83.14.217.*) 2016.08.26, 20:02

czy można zastosować beton w łazience pod prysznicem zamiast płytek? czy nie będzie chłonął wilgoci ?

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Annam (niezalogowany, 5.172.234.*) 2016.08.07, 13:16

Czy ta farba można również malować ściany za kominkiem?

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~agnes (niezalogowany, 83.26.79.*) 2016.08.06, 20:54

Amarylis mam pytanie , czy beton łącząc z wodą można wymieszać ręcznie , cz tylko mechanicznie ?

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~amarylis (niezalogowany, 46.174.210.*) 2016.04.06, 13:51

ja się zakochałam już dawno w betonie - miesiąc temu zrobiłam rewolucję w salonie i zabetonowałam jedną ścianę :) efekt obłędny - znajomi nie wierzą, że to ja uczyniłam :) jak ktoś chce sam się wykazać to polecam filmy instruktażowe ze strony beton-magnat.pl - bez nich to bym się pewnie sama zabetonowała :) nie jest to trudne jak się wie krok po kroku jak wykonać każdą czynność. A efekt powalający :) do tego stylowe mebelki i bajka :)

Czy opinia jest przydatna?
( 8 / 1 ) Opinia przydatna dla 89% użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...