Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Robimy chińskie pudełko

Na biżuterię i najróżniejsze bibeloty. Drobiazgi, ale świetnie ożywią wnętrze. By mieć takie, nie trzeba się jednak wybierać w orientalną podróż. Zwykłe sklejkowe wystarczy pomalować dekoracyjną laką.

Niezbędne materiały

1. Pudełka ze sklejki
2. Laka dekoracyjna, czereśnia
3. Laka bezbarwna
4. Pędzel do malowania
5. Chwost ozdobny
6. Gąbka ścierna (ścieralność 180)

Warto wiedzieć

- Laka od wieków używana w Chinach i Japonii do zdobienia i wyrobu naczyń, drobnych przedmiotów oraz mebli to żywica z drzewa sumaka lakowego (Rhus vernicifera). Gdy stwardnieje, jest bardzo odporna na działanie wody, kwasów, alkoholu.


- Mniej skomplikowana w stosowaniu, i cenowo nie tak ekskluzywna, jest laka dekoracyjna w puszce. Ta chemiczna emulsja ma dość rzadką konsystencję, dlatego przedmiot pokrywa się nią kilka razy. Połysk nada mu laka bezbarwna.


Wykonanie

Pudełka starannie (ale i delikatnie, by ich nie uszkodzić) szlifujemy gąbką ścierną z drobnoziarnistym papierem. Dzięki temu powierzchnia stanie się idealnie gładka i będzie miała lepszą przyczepność.


Nakładamy cienką warstwę dekoracyjnej laki na wszystkie elementy. Czekamy około dwóch godzin, by emulsja wyschła. Powtarzamy malowanie parokrotnie,aż do uzyskania olśniewającego efektu.


Kiedy emulsja będzie sucha, pokrywamy pudełka bezbarwną laką. Nanosimy ją okrągłym pędzlem. Krawędzie wykańczamy płaskim pędzelkiem. Polakierowane części pozostawiamy do wyschnięcia (ok. 2 godz.).


Najmniejsze wieczko ozdabiamy chwostem. Przeciągamy jego końcówkę przez płaski koralik oraz otwór pośrodku pokrywki. Od jej spodu nawlekamy na koniec chwosta drugi koralik i wiążemy supełek.


Najefektowniej wyglądają ustawione jedno na drugim. Z powodzeniem odnajdą się w nowocześnie urządzonym wnętrzu.


Komentarze (2):
~olga (niezalogowany, 89.66.115.*) 2014.02.07, 16:58

a gdzie jest podpis autorki tych zdjęć?

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~klient (niezalogowany, 46.112.58.*) 2013.07.12, 20:36

ok, fajny pomysł, dzięki za radę

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...