Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Ozdabiamy starą szafę

Szafa dla odważnych

Mebel z połowy lat 90. był niemodny i bez wyrazu. Zdecydowanie potrzebował pomocy stylisty. Postanowiliśmy trochę zaryzykować i zrobić go na szaro, czyli uwspółcześnić, dodać ozdobne ażurowe panele w neonowych kolorach oraz nowe uchwyty.

Niezbędnik
1. Klej Pattex TotalFix.
2. Chwosty szare ze sznurem.
3. Wałek Hardy Velur.
4. Farba Dekoral Emakol, kolor popielaty, 0,8 l.
5. Farba Śnieżka Max, kolor Winne Grono, 0,75 l.
6. Zestaw wierteł do drewna, gr. 4-10 mm. 7. Płyta MDF, gr. 10 mm, wym. 140x30 cm.
A ponadto: pędzel płaski, tektura, papierowa taśma malarska, ołówek, linijka stalowa, wiertarka, wyrzynarka, papier ścierny. 

 

   

Krok 1
Zaczynamy malowanie. Najpierw wyjmujemy szufl ady, odkręcamy uchwyty i oklejamy brzegi lustra taśmą papierową. Warto też zabezpieczyć przestrzeń wokół szafy – można położyć na podłodze tekturę z rolki. Większe powierzchnie pokrywamy welurowym wałkiem, a trudno dostępne – pędzlem.

Krok 2
Rysujemy wzór. Szafa schnie. My w tym czasie przygotujemy dwa panele z surowego MDF-u, które umieścimy na jej drzwiach. Na płytę, wyciętą uprzednio na wymiar w stolarni, nanosimy szkic wybranego motywu. My proponujemy wzór dmuchawców składający się z mniejszych i większych kółek oraz linii łodyżek.

   

Krok 3
Wycinamy dmuchawce. W miejscach kółek wiercimy otwory wiertarką. Używamy do tego wierteł o kilku grubościach. Łodyżki robimy za pomocą wyrzynarki. Najpierw wykonujemy małą dziurkę, od której zaczniemy wycinanie. To trudne zadanie. Narzędzie trzeba prowadzić precyzyjnie, by linie były lekko falujące. Ostre krawędzie wygładzamy papierem ściernym.

Krok 4
Malujemy panele. Ażurowe płyty zyskają kolor jaskrawej zieleni, który będzie efektownie kontrastował ze spokojną szarością mebla. I znów, najpierw używamy wałka, a potem małego pędzla, który lepiej poradzi sobie z zakamarkami i otworami.

   

Krok 5
Przyklejamy płyty. Gdy szafa i panele dobrze wyschną, rozpoczynamy kolejny etap pracy. Po wymierzeniu miejsca na drzwiach mebla smarujemy mocnym klejem montażowym ozdobne płyty z MDF-u i przytwierdzamy je, dociskając do frontów.

Krok 6
Na koniec – ozdobne detale. W otworach po dawnych gałkach umieszczamy chwosty, przeciągamy sznury i związujemy mocno z tyłu, tworząc dekoracyjne i funkcjonalne uchwyty. Tak samo postępujemy przy każdej z dwóch szuflad.

 
Finał

Szafie, dzięki szaro-zielonej kolorystyce oraz panelom z nowoczesnym wzorem wyraźnie ubyło lat. W niczym nie przypomina wstydliwej stylistyki rodem z PRL-u. Teraz może śmiało konkurować z nowoczesnymi meblami i być ozdobą salonu.

pomysł, wykonanie i tekst Jola Purzycka zdjęcia Cezary Hładki

Komentarze (1):
~Jagoda (niezalogowany, 83.4.88.*) 2013.05.29, 21:14

Bardzo fajny pomysł na wprowadzenie nowych kolorów do wnętrza

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...