Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Odnawianie starego krzesła

Krzesło było w przeszłości bejcowane, woskowane, zmywane wodą i różnymi preparatami. Wystarczy pół dnia pracy, by przywrócić stu letniemu krzesłu dawny blask. To wcale nie jest trudne.

Odnawiamy stare krzesło

 

Niezbędnik


1. Rozpuszczalnik do wosków
2. Bejca w wybranym kolorze
3. Pędzel do bejcy.
4. Wosk barwiący do konserwacji mebli
5. Wata stalowa nr 0
6. Bawełna do renowacji mebli
7. Papier ścierny o grubości 320 i 600.

A ponadto:


1. Sklejka o grubości 4 milimetrów, kawałek o wym. 50x50 cm,
2. Folia ochronna,
3. Rękawiczki foliowe jednorazowe.

 

Do dzieła


Kupioną sklejkę zanoszę do warsztatu stolarskiego i proszę o profesjonalne wycięcie koła o średnicy 48 cm. Kosztuje mnie to 20 zł, ale setne urodziny krzesła wymagają specjalnej oprawy; nie będę eksperymentować z wyrzynarką. Doświadczeni majsterkowicze na pewno poradzą sobie z wycięciem idealnego koła w domu. Zabezpieczam kawałek podłogi folią - to będzie moje miejsce pracy. Jeszcze tylko rękawiczki ochronne.

Krok 1


Czyszczę krzesło papierem ściernym wzdłuż słojów drewna. Najpierw używam papieru grubszego - 320 (albo jeszcze bardziej ziarnistego - 200, w miejscach szczególnie zabrudzonych), potem - 600. Trochę to trwa i się pyli, ale jest konieczne. Dokładnie odkurzam mebel.

Krok 2


Teraz kolej na pozbycie się starych warstw wosku. Otwieram okno i dobrze wstrząsam puszką z rozpuszczalnikiem do wosków. Watą stalową namoczoną w rozpuszczalniku pocieram wzdłuż włókien drewna. Obojętne, od której części krzesła zacznę, muszę oczyścić całe. Po chwili stuletnie warstwy ustępują.

Krok 3


Bejcowanie. Należy pamiętać, że tej czynności nie można przerywać. W przeciwnym razie powstaną ciemniejsze smugi. Jeśli mamy ochotę na herbatę, to przed lub po. Dokładnie mieszam zawartość puszki i okrągłym, niegubiącym włosia pędzlem nakładam bejcę. Siedzisko ze sklejki maluję dwukrotnie, by uzyskać podobny odcień brązu, jaki ma oryginalne krzesło. Bejca schnie szybko. Mam pół godziny przerwy.

Krok 4


Woskowanie zaczynam od nowego siedziska, które wymaga nieco grubszej warstwy wosku. Powtórzę to jeszcze na zakończenie. Do nakładania preparatu znowu używam waty stalowej. Wcieram nią wosk, oczywiście wzdłuż włókien drewna. Teraz wszystko musi schnąć przez co najmniej 2 godziny. Sprzątam warsztat, bo dalej czeka mnie już tylko czysta robota. Za pomocą bawełny do renowacji mebli, poleruję całe krzesło.

FINAŁ

Komentarze (2):
~Ziomka (niezalogowany, 83.238.183.*) 2016.05.05, 10:24

Produkty firmy Liberon są bardzo dobre. Odnowiłam nimi wiele mebli - jestem mega zadowolona. Bardzo szeroki wybór, nie śmierdzące szybko schnące woski i bejce. POLECAM !

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 1 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~iwa (niezalogowany, 91.197.88.*) 2014.12.09, 10:13

Bardzo dobre rady , napewno z nich skorzystam :)

Czy opinia jest przydatna?
( 3 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...