Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Wykańczanie pokoju dla alergika

Przygotowując pokój dla osoby podatnej na reakcje uczuleniowe, powinno się pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Warto zwrócić uwagę na proponowane poniżej wskazówki i rozwiązania, dzięki którym nasz dom stanie się miejscem przyjaznym i bezpiecznym dla alergika.

WSTĘP

 

Na alergię cierpi już co czwarty mieszkaniec krajów rozwiniętych. Liczba ta niepokojąco szybko rośnie. Prognozy ostrzegają, że za kilkanaście lat nie będzie rodziny niedotkniętej tą przykrą dolegliwością. Chociaż szczególnie podatne są na nią dzieci, reakcje nadmiernej wrażliwości mogą ujawnić się w każdym wieku. Nie wyleczymy tego schorzenia, ale możemy się chronić przed jego objawami, unikając narażania się na alergeny.


 

Dlatego też pomieszczenie, w którym przebywa alergik, wymaga szczególnego przygotowania. Materiały wykończeniowe i dekoratorskie często zawierają drażniące i uczulające substancje chemiczne. Niejednolite struktury i powierzchnie sprzyjają zbieraniu się silnie alergizującego kurzu. Standard życia chorego można znacznie poprawić, eliminując substancje i tworzywa, które stanowią potencjalne zagrożenie dla jego zdrowia.

 

 

ŚCIANY

 

Ściany musza być suche, równe i gładkie. Wilgoć sprzyja rozwijaniu się groźnych grzybów pleśniowych, a wszelkie szczeliny i nierówności powodują osadzanie i gromadzenie się kurzu.


-> Zrezygnujmy z zawierających piasek tynków mineralnych (powierzchnia będzie lekko porowata) na rzecz gładkich tynków gipsowych lub płyt gipsowo-kartonowych.


-> Do dekoracji ściany możemy wykorzystać tapetę. Przykryje nierówności i ociepli ścianę. Najzdrowsze dla alergika są tapety papierowe, niektóre z nich – zwłaszcza dwuwarstwowe, można wielokrotnie zmywać. Muszą być jednak idealnie położone - odstające brzegi mogą stać się siedliskiem alergenów. Zniszczone tapety należy w całości zerwać, a przed nałożeniem nowych dokładnie oczyścić ścianę. Jeżeli nie zadbamy o odpowiednią wilgotność powietrza w pokoju, kleje pod tapetami mogą stać się pożywką dla grzybów i pleśni.


 

-> Odpowiednie dla alergików będą tapety korkowe. Korek jest materiałem naturalnym, oddychającym, odpornym na wilgoć i pleśń.

 

-> Używajmy farb neutralnych dla alergików. Związki chemiczne zawarte w farbach mogą powodować silne reakcje alergiczne. Unikajmy farb rozpuszczalnikowych i amoniakowych, które emitują szkodliwe opary jeszcze długi czas po remoncie. Wybierzmy farby rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne lub oznaczone logiem Błękitnego Anioła. Dla alergików zalecane są farby wodorozcieńczalne, które nie zawierają substancji uczulających. Przepuszczają parę wodną, nie złuszczają się i są odporne na zabrudzenia. Pokój po malowaniu powinno się wietrzyć 1-2 dni.

PODŁOGA

 

-> W tym przypadku dobrym rozwiązaniem będą posadzki drewniane, np. parkiet, dyle czy deski . Wyglądają estetycznie, są trwałe i bezpieczne dla zdrowia. Drewno pokryjmy lakierami, które w swoim składzie mają rozpuszczalniki wodne  Rozwiązaniem sprzyjającym zdrowiu będzie wykończenie posadzki drewnianej olejem, który wnika w głąb drewna.

 

 

-> Dobrym rozwiązaniem będzie także zastosowanie wysokiej jakości paneli laminowanych. Są one wykonane z materiałów drewnopochodnych, a ich powierzchnia jest gładka, a więc łatwa do utrzymania w czystości. Ich połączenia są bardzo szczelne, przez co nie gromadzi się w nich kurz. Z myślą o dzieciach proponowane są panele z wzorami liter, postaci z kreskówek itp.

 

 

-> W pokoju alergika sprawdzą się także panele korkowe. Naturalna posadzka jest wyjątkowo ciepła, doskonale tłumi dźwięki. Ponieważ jest miękka zmniejsza nacisk na stawy i kręgosłup. Posadzka korkowa jest również antystatyczna, co oznacza, że nie przyciąga i nie zatrzymuje kurzu.

 

 

-> Płytki ceramiczne są wykonane z materiałów naturalnych: gliny, skaleni, kaolinu. Ich zaletą jest także łatwość w utrzymaniu podłogi w czystości. Z tego względu warto zainteresować się też wykładziną PVC - najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie linoleum, które jest materiałem naturalnym.


-> Niedopuszczalne są dywany i wykładziny podłogowe - znakomite środowisko dla roztoczy.

 


 

OKNO

 

-> Dobrze, żeby pokój miał okno od południa. Słońce ogranicza rozwój roztoczy.


 

-> Okno zasłońmy lekką firanką lub zasłonką, którą pierzmy przynajmniej raz na 2 tygodnie. Wystrzegajmy się ciężkich zasłon i kotar, których nie jesteśmy w stanie często prać.

 

-> Żaluzje zainstalowane po wewnętrznej stronie okna wymagają regularnego przecierania. W sprzedaży są wykonane ze specjalnych surowców rolety dla alergików, na których nie osadza się kurz.

 


 

OGRZEWANIE

 

Temperatura w pokoju alergika powinna wynosić 18-24°C przy wilgotności powietrza utrzymanej na poziomie 50%. Suche i gorące powietrze podrażnia śluzówkę nosa i gardła, co potęguję objawy alergii.


-> Tradycyjne grzejniki warto zastąpić ogrzewaniem podłogowym. Nie tylko gwarantuje optymalny rozkład temperatur w pomieszczeniu, ale dzięki powolnemu ruchowi powietrza zapobiega unoszeniu się alergenów. Ciekawym rozwiązaniem jest również ogrzewanie płaszczyznowe ścienne.


-> Przy korzystaniu z grzejników członowych lub płytowych należy wyposażyć pokój w filtry i nawilżacze powietrza. Pamiętajmy też o częstym czyszczeniu grzejników.


 

-> Odradza się stosowanie grzejników konwektorowych, gdyż wywołują silny ruch powietrza, które wzburza zaległy na różnych powierzeniach kurz. Z podobnego powodu alergicy zmuszeni są też zrezygnować z ogrzewania kanałowego.

WYPOSAŻENIE

Wnętrze, w którym przebywa alergik, powinno być urządzone oszczędnie i prosto. Nie ma w nim miejsca na "kochające" kurz figurki i bibeloty oraz pluszaki. Zabawki należy przechowywać w zamykanych pojemnikach np. plastikowych, które można łatwo umyć. Ograniczona liczba książek powinna być schowana w zamykanej biblioteczce. Pokój nie może być przeładowany. Wybierzmy lekkie, wykonane z naturalnych materiałów zabudowane meble o gładkich frontach, które łatwo będzie odsunąć od ściany. Wystrzegajmy się otwartych półek. Zwróćmy też uwagę na to by był łatwy dostęp do posadzki pod meblami. Ważne jest regularne sprzątanie i wietrzenie pokoju.

 

Komentarze (7):
Dodaj komentarz
~Łukasz (niezalogowany, 195.150.184.*) 2016.05.10, 14:22

Witam, polecam urządzenia filtrujące powietrze firmy QlimatiQ dzięki, którym nie trzeba otwierać okien w domu. Pobierają one powietrze z zewnątrz, oczyszczają i dostarczają do wnętrza czyste i świeże powietrze.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Kamila (niezalogowany, 89.66.177.*) 2016.01.27, 16:48

jako alergik i osoba z atopowym zapaleniem skóry mogę polecić śnieżkę eko. Kiedy miałam ściany pomalowane inna farbą, reakcje alergiczne nasilały się. Coś jest więc na rzeczy.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Mama_alergika (niezalogowany, 178.42.176.*) 2015.12.22, 09:45

Witajcie, bardzo przydatny artykuł. Ja ze swojego doświadczenie wiem, że również bardzo ważny jest wybór mebli, ponieważ one też są lakierowane/malowane dlatego to też powinno być certyfikowane na hipoalergiczność.. ja znalazłam markę, która nie dość, że robi super ładne, designerskie meble, to jeszcze ma te wszystki certyfikaty, atesty. Dokładniej mam na myśli TIMOORE Pozdrawiam serdecznie! :)

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~erykk2 (niezalogowany, 83.6.29.*) 2014.03.30, 10:13

Śnieżka Eco jest przeznaczona dla alergików, to emulsja akrylowa z której sam od niedawna korzystam, moja narzeczona ma alergię na farbę

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~wikitykistyki (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.02.15, 18:50

bardzo dobre to jest

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~rozlinda132145361 (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.08.09, 14:28

hm ................. mogliby wicej napisa..

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Kama (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.01.31, 13:14

Bardzo miło jest zobaczyć porady na ten temat ,który krąży wokół nas. Gratulacje dla pomysłodawcy!!!

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...