Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Montaż dwuskrzydłowej bramy z furtką

Dwóch ludzi i wrota

Ogrodowy ekspert współpracujący z naszym magazynem w końcu postanowił założyć przed domem nową bramę oraz furtkę. Pracy szefował jego teść. Razem sprostali zadaniu. Teraz my możemy skorzystać z ich doświadczeń.

WARTO WIEDZIEĆ
■ Komplet (dwuskrzydłowa brama z furtką) waży ok. 150 kg. Przewóz gwarantuje Leroy Merlin. Realizacja zamówienia trwa do trzech dni.
■ Transport (do 30 km) kosztuje 88 zł. Za każde dodatkowe 1000 m płaci się 3,50 zł. Cennik dotyczy materiałów, które ważą nie więcej niż 0,5 tony.

KOSZT (materiały) 1121 zł
■ Tyle zapłacimy za bramę i furtkę typu Ringo. Pozostałe wydatki zależą od konkretnych potrzeb, np. nasi domatownicy wykorzystali stare klamki, dokupili nowy zamek i wkładkę do klucza.

NIEZBĘDNIK
1. Dwuskrzydłowa brama Ringo, wym. 4x1, 4x1,6 m, 845 zł.
2. Furtka Ringo, wym. 1x1, 4x1,6 m, 276 zł.
3. Wąski zamek do drzwi, 90 WB J, 34,80 zł.
4. Wkładka do klucza, wykonana z mosiądzu, 25,40 zł.
5. 21 sztuk metalowych tralek, śr. 12 cm, dł. 90 cm, 8,20 zł/szt.
A PONADTO:
m.in. spawarka ręczna, szlifierka kątowa, wiertarka


Wjazd na posesję odgradzała od ulicy prowizoryczna siatka. Została usunięta. Przydały się za to solidnie zabetonowane słupki. Na nich osadzono nową bramę.

 

   

1. DZIURKOWANIE OKUĆ
Najpierw kładziemy bramę na montażowym stole, żeby w górnej części każdego z zawiasów wywiercić otwór. Łatwo je potem naoliwić (zamiast zdejmować skrzydła z zawiasów, smar wlejemy przez dziurkę). Otwory robimy wiertłem do metalu (średnica 6 mm). Uwaga: szybko się nagrzewa, więc co jakiś czas schładzamy je w misce z wodą.

 

2. UŁOŻENIE ZAMKA
W ramie furtki mocujemy zamek (przedtem przyda mu się profilaktyczne smarowanie). W hipermarkecie budowlanym bez problemu znajdziemy uniwersalny mechanizm, który pasuje do bramek otwieranych zarówno w lewą, jak i w prawą stronę (trzeba tylko odpowiednio przestawić języczek zamka).

 

3. MONTAŻ POD KLUCZ
W dalszym ciągu zajmujemy się furtką wejściową. Wpasowujemy wkładkę do klucza. Jest na nią przeznaczone specjalne miejsce w obudowie furtki. Gdyby okazało się za małe, możemy zeszlifować je pilnikiem do metalu. Wkładkę dokręcamy śrubokrętem krzyżakowym, a następnie zakładamy klamki.

 

     

4. SZUKANIE WYSOKOŚCI
Bramę ustawiamy między słupkami, na których potem ją zawiesimy. Sprawdzamy, na jakiej wysokości umieścić skrzydła (nie mogą zawadzać o podłoże). Między chodnik a dolną krawędź bramy wkładamy drewniane klocki. Dzięki nim cała konstrukcja będzie się trzymać na odpowiednim poziomie.

 

5. ŁAPANIE PIONU
W dalszym ciągu trwa mozolne pasowanie bramy. Poziomnicą sprawdzamy, czy oba skrzydła są ulokowane w jednej płaszczyźnie. Deski podtrzymują całą konstrukcję w pionie. Brama powinna stać prosto, nie przechylać się (za punkt odniesienia posłużą słupki, pod warunkiem że same są równo wmurowane).

 

6. TWORZENIE DYSTANSU
Ważna rzecz to zachowanie przerwy między skrzydłami (nie mogą na siebie zachodzić, a odległość między nimi nie powinna być zbyt duża). Najlepiej, gdy odstęp wynosi 1 cm. Wyznaczymy go odpowiedniej grubości płytą wiórową. Wtyka się ją w środek bramy, a skrzydła „łapie się” ściskami stolarskimi.

 

     

7. ZAWIAS W ZAWIAS
Trzeba wyregulować okucia. Łączymy je przegubowo: w górne zawiasy bramy i furtki wkładamy dolne, które następnie przytwierdzimy do słupków (jednak na razie ich jeszcze nie spawamy). Sprawdzamy za to, czy się swobodnie obracają i nie opadają.

 

8. SPAJANIE NA GORĄCO
Tymczasem pojawił się problem. Okazuje się, że jeden ze słupków jest trochę krzywy. Zanim więc zamocujemy do niego na stałe okucia, należy podłożyć drewniany bloczek (klin). Teraz można je już spawać. Gdy ostygną, wyjmujemy z bramy wszystkie podkładki, kliny dystansowe oraz ściski.

 

9. OSTATNIE POCIĄGNIĘCIA
Finałowy etap to pomalowanie słupków. Antykorozyjną półmatową farbę nakłada się na uprzednio oczyszczoną powierzchnię. Niestety, w trakcie transportu i montażu brama uległa drobnym zarysowaniom, więc na koniec także ją (wraz z furtką) pomalowaliśmy farbą.

 


Prace zostały wykonane przez weekend. Udało się to zrobić w tak krótkim czasie przede wszystkim dlatego, że 4-metrowa brama idealnie zmieściła się między starymi palikami. Nie trzeba było jej skracać.

 

NASZE RADY
W TRAKCIE ROBÓT POJAWIŁO SIĘ KILKA RACJONALIZATORSKICH POMYSŁÓW. OTO WAŻNE SZCZEGÓŁY, DZIĘKI KTÓRYM WEJŚCIE PROWADZĄCE NA POSESJĘ BĘDZIE ŁADNIE WYGLĄDAĆ I BEZAWARYJNIE SŁUŻYĆ PRZEZ DŁUGIE LATA.

1. POLEROWANIE PALIKÓW. Przed rozpoczęciem prac należy odpowiednio przygotować słupki. Szlifierką obcinamy stare zawiasy, a z miejsc pod nowe okucia zdzieramy rdzę – do gołej blachy.

2. DLA DOBRA PSA. Tak się składa, że posesji „pilnuje” jamnik. Nie czmychnie na ulicę, jeśli dodamy więcej profili. Trzeba zaopatrzyć się w metalowe tralki, przyciąć je i przyspawać na całej długości bramy.

3. ZAPASOWE HAMULCE. Do chodnika musimy dospawać metalowy próg z otworami, w których kotwiczymy nóżki bramy. W dolnych ramach można założyć jeszcze dwa blokujące bolce. Podwoje na pewno same nie uchylą się na zewnątrz.

4. UCHO NA WSZELKI WYPADEK. Otwarte skrzydło też warto unieruchomić. W tym celu w krawężnik wmontowujemy zaczep w kształcie litery „U” (w krawężniku wiercimy otwory, w dziurki wkładamy koszulki od kołków rozporowych i wbijamy ucho).

5. ŁUK NA RÓŻE. Na furtce warto zainstalować rodzaj trejaża, po którym mogą się piąć kwiaty. Przyspawany do słupków na długości 30 cm będzie ich dodatkowym stabilizatorem.

 

opracowanie Witold Jabłoński zdjęcia Jarosław Madejski

 

Komentarze (4):
Dodaj komentarz
~wiktor (niezalogowany, 62.29.248.*) 2013.03.04, 07:28

Kaja. Poszukaj na strychu u babci. Babcia pewnie ma, prawda?

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Kaja (niezalogowany, 79.191.190.*) 2012.11.09, 20:51

A skąd wziąć taki napęd? Też z Leroy?

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~wiktor (niezalogowany, 195.150.184.*) 2012.09.29, 12:39

ładna brama. przydałby sie do niej jeszcze fajny napęd. może 414 z Faac. łatwo go zamontować, bez konieczności przeróbek adaptacyjnych, ma też zabezpieczenie antyzgnieceniowe. Napęd wyposażony jest w siłowniki tubowe – samoblokujące i dlatego nie wymaga zakładania dodatkowych zamków. myślę że do tej bramy byłby idealny.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 1 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~babcia (niezalogowany, 83.8.51.*) 2012.09.21, 20:09

Śliczna jest ta brama.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...