Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Automatyka do bram skrzydłowych

Brama wjazdowa pojawia się na posesji wraz z ogrodzeniem. Może to być początkowo brama obsługiwana ręcznie, którą właściciel zdecyduje się zautomatyzować w późniejszym czasie. Dowiedz się jak wybrać automatykę, aby pasowała do rodzaju bramy, jaką posiadasz.

Wiadomości ogólne

Najważniejsze trzy parametry jakie musi spełnić brama, żebyśmy mogli zastosować dany model siłownika: maksymalny ciężar pojedynczego skrzydła, maksymalna długość skrzydła, maksymalna wysokość skrzydła.

 

W instrukcjach obsługi podane wartości są maksymalne przy wszystkich trzech parametrach.

 

Parametry bramy mogą być mniejsze, ale żaden z tych trzech parametrów nie może być przekroczony.

 

Kolejne trzy parametry: konstrukcja bramy, materiałwykonania oraz miejsce montażu.

 

Inne opory będzie napotykać skrzydło wypełnione siatką, inne skrzydło pełne - wypełnione blachą, a jeszcze inne wypełnione deskami. Jeżeli posiadamy bramę z wypełnieniem drewnianym to oprócz tego, że występować w niej może różny procent wypełnienia skrzydła, czyli różne opory przy wietrze, to dodatkowo ciężar bramy będzie się zmieniał w zależności od tego, czy brama będzie mokra czy sucha.

 

Nie bez znaczenia jest również miejsce montażu. Brama może być narażona na podmuchy wiatru w zależności ukształtowania terenu wokół niej. Wszystkie wymienione parametry maja wpływ na opory, jakie siłownik musi pokonać. Należy bowiem pamiętać, że siłownik ma pokonać bezwładność bramy wynikającą z długości skrzydła, wysokości i ciężaru skrzydła. W praktyce oznacza to, że podane wartości maksymalne przyjęte są dla bram zamontowanych w idealnych warunkach.

 

W związku z tym należy założyć pewien zapas "mocy" siłownika do danej bramy. Określenie tego zapasu "mocy" jest dość trudne, jednak średnio możemy przyjąć ok. 30%. Zapas "mocy" rozumiemy tu jako mniejsze parametry długości skrzydła, wysokości i ciężaru bramy. Przy czym niekoniecznie wszystkie trzy parametry muszą być mniejsze, mogą to być dwa parametry lub jeden.

 

W zależności od konstrukcji bramy i materiału, z jakiego jest wykonana istotne jest, który parametr będzie mniejszy:

 

Przy skrzydle wypełnionym w 100% i narażonym na stałe lub okresowe podmuchy wiatru najistotniejsza będzie długość i wysokość skrzydła.

 

Przy bramie z wypełnieniem drewnianym należy szczególną uwagę zwrócić na wagę, która może się zmieniać w zależności od warunków atmosferycznych.

 

Ponadto zapas "mocy" należy uwzględnić ze względu na możliwość odchyleń od prawidłowego zamontowania bramy i automatu. Chodzi np. o nieosiowość zawiasów bramy, minimalne odchylenie bramy od pionu, opory na samych zawiasach.

 

Wymienione przykładowe parametry po zsumowaniu dają realne opory, dlatego wskazane jest uwzględnienie zapasu "mocy".

 

Po uwzględnieniu powyższych parametrów przechodzimy do kolejnego etapu wyboru siłownika naszej bramy.

 

Wpływ na możliwość zastosowania danego siłownika mają wymiary słupka, na którym ma być zamontowany siłownik, a co za tym idzie możliwość uzyskania odpowiednich wymiarów montażowych.

 

 

Wszystkie wymiary montażowe podawane są szczegółowo w instrukcjach montażowych produktów.

 

W praktyce oznacza to, że możemy mieć bramę, która swoimi podstawowymi parametrami (długość skrzydła, wysokość i ciężar) będzie spełniała wymagania stawiane przez dany napęd, ale nie będziemy mogli go zamontować ze względu na zbyt duże wymiary montażowe.

 

Podział pod względem typu konstrukcji

Siłowniki z napędem śrubowym - w których element napędowy, przesuwając się liniowo wzdłuż korpusu siłownika - przenosi siłę na skrzydło bramy. Ten rodzaj siłowników można stosować na wszystkich bramach skrzydłowych, a ograniczeniem do pewnej podgrupy tych napędów może być jedynie zbyt duży przekrój słupka bramowego.

Siłowniki z ramieniem łamanym - gdzie bramę porusza przegubowy układ ramion. Specyfika tego typu napędów dedykuje je bramom na słupkach o dużych przekrojach poprzecznych - a więc na słupkach murowanych (ceglanych, kamiennych lub betonowych).

Siłowniki częściowo ukryte pod powierzchnią gruntu - tutaj sposób przenoszenia napędu na skrzydło bramy jest rozwiązany jeszcze inaczej i wielkość słupka w żaden sposób nie ogranicza zastosowania tych napędów. Ponieważ jednak są one zwykle najdroższe a miejsce ich zainstalowania wymaga dodatkowych, pracochłonnych operacji (w tym konieczności zapewnienia doskonałego drenażu przestrzeni zabudowy siłownika), nie są zbyt popularne. Stosuje się je w przypadku, gdy zależy nam na tym, by nie rzucały się w oczy, lub by nie zmieniały estetyki zabytkowej, lub wyrafinowanej artystycznie bramy.

 

O czym pamiętać?

Jak widać dobór odpowiedniego siłownika do naszej bramy nie sprowadza się tylko do najważniejszych trzech parametrów: maksymalny ciężar, maksymalna długość, maksymalna wysokość. Przy pomocy tych parametrów określamy tylko wstępnie zastosowanie danego modelu napędu. Po spełnieniu tych parametrów konieczne jest, opisane powyżej bardziej szczegółowe rozpoznanie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości wskazany jest kontakt z infolinią techniczną producentów napędów.

 

Komentarze (14):
Dodaj komentarz
~Nemo (niezalogowany, 195.150.184.*) 2016.06.22, 09:09

Polecam napędy BFT. Dobra jakość i cena. U mnie działa bez problemów Virgo.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~sojowy (niezalogowany, 79.185.72.*) 2016.05.31, 21:43

Jak automatyka do bram to tylko Beninca. W sumie na dobrą sprawę chyba jeden z lepszych producentów. Ja swój napęd od nich mam od chyba … dwóch lat? Świetnie wszystko działa – montaż poszedł sprawnie, wykonanie pierwsza klasa, no i nie zacina się, a to chyba najważniejsze.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Majaxx (niezalogowany, 46.113.22.*) 2016.05.29, 21:53

U mnie są BFT, do bramy wjazdowej i garażowej. 2 lata, 0 napraw, 0 serwisów.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~zsak (niezalogowany, 83.20.136.*) 2015.04.13, 16:04

A czy ktoś czytał warunki gwarancji? Jak to jest w przypadku zakupu automatu w markecie i zamontowanego samodzielnie lub przez znajomego? Na ile jest gwarancja w przypadku takiego montażu? A co z częściami zamiennymi, czy w markecie też można zakupić?

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Ola (niezalogowany, 193.16.99.*) 2015.02.14, 19:20

Nooooo, Faaac !!! każda mysz swój ogon chwali

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Tylko FAAC??? (niezalogowany, 31.61.136.*) 2013.10.31, 19:29

Szeptany marketing - kiedy ludzie zatrudnieni przez daną firmę udają osoby zupełnie z nią nie związane i piszą takie wychwalające posty.

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 1 ) Opinia przydatna dla 50% użytkowników
~Antoni (niezalogowany, 195.150.184.*) 2013.03.20, 16:36

dobrym sprzętem jest S450H. hybryda hydrauliki i zasilania 24V. brama szybko się otwiera dzięki dużej prędkości wysuwu tłoka. cicho pracuje, jest bezpieczny (encoder + dwa zawory zwrotne). dobrze pracuje przy każdej pogodzie. jak na razie działa bez najmniejszego zarzutu.

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 1 ) Opinia przydatna dla 50% użytkowników
~Aha (niezalogowany, 195.150.184.*) 2012.10.18, 11:22

ja kupowałem w necie. dostałem taki sprzęt jaki zamówiłem ( 414 z Faac). żadnych części nie brakowało. dostałem produkt oryginalnie zapakowany, z gwarancją, instrukcją. udało mi się go nawet samodzielnie zainstalować. działa świetnie. cicho, sprawnie , gładko. bardzo dobry napęd

Czy opinia jest przydatna?
( 2 / 2 ) Opinia przydatna dla 50% użytkowników
~Bartek (niezalogowany, 89.74.164.*) 2012.09.18, 10:52

Ja kupiłem u autoryzowanego sprzedawcy. Jednak taki sprzęt ma działać dobrze, a pewność ma się tylko gdy zobaczysz "odznakę FAAC" Pana który Ci to sprzeda. Jednak świat nie jest taki dobry. Lepiej dmuchać na zimne.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 1 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~Remigiusz (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.09.17, 11:48

Mam pytanie - czy sprzęt FAACa lepiej jest kupić bezpośrednio od autoryzowanego sprzedawcy czy nie ma problemu żeby zamówić oryginalny z jakiegoś portalu internetowego? Pytam, bo znajomy miał problem - co prawda z inną marką, ale zamówił przez internet i brakowało kilku części. Jak wy postępowaliście?

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 2 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~Bartek (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.09.12, 12:11

ja kupiłem d1000 z faac i tam mi zaproponowali od razu monterów... nie musialem się tym dodatkowo zajmować. Swoją drogą służy mi już dość długo i ciągle jestem zadowolony. Jest cichy i szybki...

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 2 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~Kowal (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.08.29, 21:43

Ja natomiast napęd zamontowałem sobie sam. Szczerze to może sam się po sobie tego nie spodziewałem, ale się udało. Pewnie dlatego, że instrukcja była bardzo czytelna, wszystko było dobrze rozrysowane i opisane. U mnie mam Jumbo 20 z FAACa. Silnik 230 V ( zapewnia większą siłę pracy). Absolutnie niezawodny, z magnetycznym wyłącznikiem krańcowym. Nowoczesna centrala sterująca zapewnia dodatkowo możliwość wyboru i programowania parametrów pracy. Mam możliwość otwarcia częściowego ( tak aby goście np mogli wejść na podwórze). Poza tym ma regulowane spowolnienie i wyhamowywanie przed zatrzymaniem bramy.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 2 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~Krzysiek (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.08.26, 13:41

w necie sporo firm sie ogłasza. mnie też napęd zakładali panowie z ogłoszenia. kupiłem napęd Milord z Faac. instrukcja napisana przystepnie ale wolałem żeby założyli go fachowcy. zrobili to dobrze bo napęd działa już od dłuższego czasu i nic złego się nie dzieje. zwłaszcza zimą nie było z nim problemu.jest solidnie wykonany, ma metalową przekładnię zębatą oraz magnetyczny wyłącznik krańcowy.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 2 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~zdzislaw (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.08.03, 17:01

wszystko fajnie tylko brak monterow tych silownikow

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 2 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...