Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Remont schodków

Tyle zostało po nieodpowiedzialnej ekipie. Częściowo skuła stare tynki i zniknęła. My doprowadziliśmy odnowę tarasu do końca. Podstawowym zadaniem okazało się nie tylko wzmocnienie ścian, ale też ich ocieplenie.

Przed rozpoczęciem prac

Renowacja składa się z dwóch etapów. Najpierw trzeba odbudować zniszczone ściany, a potem położyć okładzinę z płytek klinkierowych. Przy nakładaniu tynkowej zaprawy wyrównującej mury przyda się spec, który poradzi sobie z rozprowadzaniem grubych tynków. Z resztą prac nie powinniśmy mieć problemów.

 

Niezbędne materiały

1. Styropian ekstrudowany
2. Zaprawa klejowa do styropianu
3. Tynk akrylowy
4. Grunt pod tynk
5. Zaprawa klejowa do siatki
6. Farba silikonowa

 

A ponadto: klinkierowe płytki elewacyjne i podłogowe, fuga do płytek, kołki do styropianu.

Warto wiedzieć

- Do ocieplenia ścian należy używać materiałów jednego producenta, dotyczy to zaprawy klejowej, tynku i farby, składających się na cały system termoizolacji.

 

- Jeśli skomponujemy zestaw z produktów pochodzących od różnych firm, nie ma gwarancji, że remont się uda.

Remont schodków

 

 

1. STARY TYNK IDZIE POD MŁOTEK - Należy go usunąć z tarasu, żeby odsłonić cegły i przygotować powierzchnię pod nowe wykończenie. Sięgamy więc po młotek i przebijak (sprzęt pneumatyczny okazał się tym razem niepotrzebny - tynk odchodził bardzo łatwo). Uwaga: nie można zapomnieć o ochronnych okularach, które zabezpieczają przed odłamkami.

 

 

2. ZAPRAWA ŁATA DZIURY W ŚCIANACH - Kiedy już skuliśmy mur do gołej cegły, musimy go jeszcze wyrównać (inaczej montowane później płyty termoizolacyjne nie będą do niego dobrze przylegać). Do wstępnego naprawiania ścian służy tynk cementowy, w najbardziej nierównych miejscach nakładamy go w grubych, 3-centymetrowych warstwach.

 

 

 

3. ZBROJENIE WZMACNIA MUR - Powierzchnia musi być nie tylko równa, ale też stabilna, dlatego przyda się metalowa siatka. Aby przywarła do ściany, trzeba ją przytwierdzić do wilgotnego tynku cementowego. Z tego powodu nie można za jednym razem tynkować zbyt dużego fragmentu muru, bo zacznie schnąć, zanim zdążymy rozwinąć zbrojenie.

 

 

4. POLISTYREN OPATULA TARAS - Termoizolację zapewnia polistyren ekstrudowany. Układamy go od dołu muru na zaprawę klejącą (smarujemy nią spodnią stronę polistyrenu). Najlepiej, jeśli płyty są jak największego formatu. Wtedy jest mniej łączeń, w których mogą powstawać szczeliny.

 

 

 

 

5. W POŁOWIE DROGI - Za nami już 50% prac. Taras został ocieplony. Jego ściany mają zbliżoną izolacyjność cieplną do reszty budynku. Szare plamy to zaprawa klejąca, którą licujemy wgłębienia po kołkach z powierzchnią płyty. Używamy jej też na zewnętrznych narożnikach tarasu, nadając odpowiedni profil kantom ścian.

 

 

6. SIATKA TOPI SIĘ W KLEJU - Tym razem na płycie rozsmarowujemy cienką warstwę kleju do siatki zbrojeniowej na styropian. Siatka jest elastycznym materiałem z włókna szklanego. Stanowi podłoże dla wykończeniowej powłoki tynku cienkowarstwowego. Przykładamy ją w ten sposób, by zatopiła się w kleju.

 

 

 

 

7. ŚCIANA WYCHODZI SPOD PACY - Płyty zniknęły pod zbrojeniową siatką. Powstał podkład gotowy na przyjęcie tynku cienkowarstwowego. Rozprowadzamy go metalową pacą (mocno dociskając) na grubość 3 mm. Wykonawca remontu wybrał akrylową wyprawę wzbogaconą substancjami antypleśniowymi.

 

 

8. FARBA DODAJE KOLORU - Tynk akrylowy ma jeszcze jedną zaletę: wyróżnia się trwałą, intensywnie białą barwą. Zaleca się jednak, żeby dodatkowo pomalować go jeszcze białą farbą elewacyjną. Będziemy mieć wówczas stuprocentową gwarancję, że cały taras zachowa ten sam odcień bieli.

 

 

Efekt

Wszystko jest już otynkowane, ocieplone i pomalowane. Na schodach oraz na tarasie leżą nowe kafle, które posłużyły też do wykończenia cokołów i podmurówek.


zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...