Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Jak czyścić kostkę brukową

Kostka brukowa, ze względu na swoje właściwości oraz trwałość, jest najczęściej wybieranym materiałem nawierzchniowym na ścieżki i podjazdy. Do czyszczenia wykonanych z niej nawierzchni potrzebny jest odpowiedni sprzęt oraz preparaty, które ułatwią nam pozbycie się niepożądanych zabrudzeń. Przydatne okażą się także narzędzia ułatwiające usuwanie zanieczyszczeń zalegających w przestrzeniach między elementami bruku.

CZYSZCZENIE PRZESTRZENI MIĘDZY KOSTKAMI

Zagłębienia i szczeliny powstające między sąsiadującymi ze sobą kostkami bruku są dogodnym miejscem dla rozwoju mchów, glonów, traw i chwastów (gromadząca się tam wilgoć tworzy dla nich odpowiednie środowisko wzrostu). Powodują one, że nawierzchnia nie wygląda tak, jak byśmy tego oczekiwali. Jej czyszczenie należy zatem rozpocząć od usunięcia wszelkich porostów ze szczelin między kostkami. Wyrywanie naziemnej części traw czy chwastów da tylko tymczasowy efekt. Z tego względu rośliny porastające szczeliny między kostkinależy usunąć wraz z systemem korzeniowym. Zdarza się, że mimo niewielkich rozmiarów ich korzenie są mocno osadzone, dlatego niezbędne może okazaćodpowiednie narzędzie ułatwiające ich wydostanie.Do większych roślin przyda się narzędzie do usuwania chwastów (np. tzw. chwastownik), do mniejszych wystarczy szpachelka. Prace ułatwi nam także druciana szczotka przeznaczona do czyszczenia nawierzchni z kostki brukowej. Dzięki niej wymieciemy mech, trawę i chwasty wraz z zalegającymi w zagłębieniach zanieczyszczeniami. Aby rośliny nie zagnieżdżały się w spoinach na nowo, warto zastosować preparat w sprayu, który zapobiegnie ich porastaniu. Wystarczy spryskać nim szczeliny i pozostawić by wsiąknął. Następnie nawierzchnię należy spłukać obficie wodą.

MYJKI CIŚNIENIOWE

Najwygodniejszym sprzętem czyszczącym duże, nawet trudnodostępne powierzchnie i elementy, jest myjka ciśnieniowa. Okaże sięona bardzo przydatna również podczas czyszczenia nawierzchni z kostki brukowej. Umyje nie tylko powierzchnię kostek z piachu, błota, zacieków oraz wapiennego osadu, lecz także dzięki silnemu wyrzutowi skoncentrowanego strumienia wody usunie drobiny z przestrzeni między elementami bruku, wraz z uporczywym mchem. Myjki oprócz zróżnicowanejmocy mogą mięć także odmienne wyposażenie. Niektóre wyposażone są jedynie w proste dysze, inne w dodatkowy asortyment w postaci nakładek oraz szczotek. Działanie wody pod ciśnieniem wraz z ruchomą głowicą czyszczącą pozwoli nam uzyskać podwójny efekt mycia. Korzystając z myjek podczas czyszczenia nawierzchni z kostki brukowej trzeba pamiętać, że ich siła może spowodować usunięcie piachu wypełniającego i stabilizującego poszczególne elementy ścieżki lub podjazdu. Jeśli doprowadzimy do wymycia piasku spomiędzy kostek, po ich wyczyszczeniu piach należy uzupełnić.

PREPARATY CZYSZCZĄCE I IMPREGNUJĄCE

Uporczywe plamy z nawierzchni wykonanej z kostki brukowej można usunąć dzięki zastosowaniu chemicznych środków czyszczących. Dostępne specjalistyczne preparaty stworzone specjalnie do mycia bruku są w stanie poradzić sobie nawet ze śladami po oleju samochodowym lub innych tłuszczach plam, które nie schodzą z kostki po zastosowaniu zwykłych detergentów. Warto znaleźć środek czyszczący, dodatkowo uwydatniający strukturę nawierzchni, preparat, który przywróci naturalny kolor kostki lub wręcz wydobędziejej głębszy odcień. Jeśli mamy problem z usunięciem mchów i glonów porastających powierzchnię podjazdu czy ścieżki, zastosujmy preparat czyszczący, który zawiera substancję je zwalczające. Po wyczyszczeniu kostki brukowej dobrze jest pokryć nawierzchnię specjalnym impregnatem tworzącym barierę przed przebarwieniami i trwałymi zabrudzeniami. Spowoduje on, że kostka będzie mniej nasiąkliwa, czyli w konsekwencji odporna na zabrudzenia, ale także pękanie pod wpływem mrozu. Najlepiej jest nabyć preparaty pielęgnacyjne w sprayu lub przeznaczone do rozprowadzenia za pomocą myjki ciśnieniowej.

Komentarze (3):
~Andrzej (niezalogowany, 5.60.13.*) 2016.07.01, 11:40

Dzięki za podpowiedzi.:-)

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~j23 (niezalogowany, 83.6.88.*) 2016.06.26, 13:06

Dzięki Paweł

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Paweł (niezalogowany, 83.12.59.*) 2016.06.07, 13:48

Usuwanie mchu i zanieczyszczeń tak zwanych po samochodach - R.S. 42 firmy Rooto, żaden inny środek nie poradził sobie z kostką jak ten. a meczyłem się z ludwikami, i innymi super poradami na różnych forach....

Czy opinia jest przydatna?
( 3 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...