Znajdź sklep w Twojej okolicy
  Ustal moją lokalizację
  LUB
  Wybierz
 • Twoje konto
 • Zarejestruj się
 • Zaloguj się

Płyty OSB

To najpopularniejsze płyty drewnopochodne do zastosowania w budownictwie. Zaczynają też wkraczać do hermetycznego świata prac wykończeniowych. Jest kilka rodzajów takich płyt i mnóstwo zastosowań. Przedstawiamy właściwości i możliwości płyt OSB.

JAK POWSTAJĄ PŁYTY OSB?

Do ich produkcji wykorzystywane są smukłe wióry drzewne, najczęściej sosnowe i świerkowe. Są one selekcjonowane, aby miały zbliżone rozmiary. W fabryce wióry zlepia się 50specjalną żywicą syntetyczną, a następnie prasuje w wysokiej temperaturze i wysokim ciśnieniu. Każda płyta zbudowana jest z trzech warstw zazębionych wzajemnie wiórów. Wióry w warstwie środkowej są ukierunkowane prostopadle do wiórów w obu warstwach zewnętrznych. Taka specyficzna budowa sprawia, że płyty OSB mają dużą wytrzymałość na zginanie i ścinanie. Warto wiedzieć, że wytrzymałość i sztywność płyty w głównej osi nośnej jest 2,5 razy większa od wytrzymałości i sztywności płyty w bocznej osi nośnej.

RODZAJE PŁYT OSB

Do zastosowań w budownictwie wykorzystuje się następujące rodzaje płyt OSB (Oriented Strand Boards):

 • OSB-2 – spoiwem wiórów są nieodporne na wodę żywice mocznikowo-formaldehydowe. Płyty te przeznaczone są do stosowania wewnątrz pomieszczeń. Jeśli będą montowane w miejscach narażonych na nadmierne zawilgocenie, trzeba je pomalować lakierem bezbarwnym lub lazurą ochronną.
 • OSB-3 – wióry warstwy wewnętrznej spojone są żywicznym klejem poliuretanowym, a wióry warstw zewnętrznych – żywicą melaminowo-uretanową. Są to płyty ogólnobudowlane, o podwyższonej wytrzymałości i wysokiej odporności na wodę. Mogą być stosowane wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń.
 • OSB-4 – są produkowane podobnie jak płyty OSB-3, z tym, że mają mocniej sklejone wióry. Dzięki temu płyty te są jeszcze wytrzymalsze i bardziej odporne na działanie wody. Stosuje się je wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń.

Obecnie bardzo trudno znaleźć płyty OSB-2 i OSB-4. Rynek zdominowały płyty OSB-3.Najpopularniejsze są płyty o wymiarach 1250x2500 mm, chociaż znajdziemy również produkty o większym formacie: 2070x2800 mm, 1250x4600 mm, jak i mniejsze płyty, np. podbitkowe o wymiarach 140x2500 mm. Grubość płyt OSB wynosi od 6 do 25 mm. Ważą one średnio 660-680 kg/m3. W sprzedaży dostępne są płyty o 3 typach wykończenia krawędzi: z krawędziami prostymi lub z krawędziami, które mają pióra i wpusty z dwóch stron lub na wszystkich krawędziach.

MOŻLIWOŚCI STOSOWANIA

Płyty OSB stosuje się przede wszystkim do:

 • budowy sztywnych poszyć na więźbach dachowych, tworzących równe podłoże pod papę podkładową lub gonty bitumiczne [OSB-3 i OSB-4];

 • obudowy ścian o konstrukcji szkieletowej – stalowej lub drewnianej [OSB-3 i OSB-4];

 • wykonywania okładzin podłóg na legarach [OSB-2, OSB-3 i OSB-4 w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza];

 • zabudowywania skosów poddaszy [OSB-2, OSB-3 i OSB-4 w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza];

 • zabudowywania szkieletowych konstrukcji ścian działowych [OSB-2, OSB-3 i OSB-4 w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza];

 • budowy podbitek dachowych [OSB-3 i OSB-4];

 • budowy szalunków [OSB-4].

Pomysłów na wykorzystanie płyt OSB może być znacznie więcej. Niekiedy na przykład stosuje się je jako materiał wykończeniowy we wnętrzach. Płyty maluje się wtedy farbami kryjącymi, a nawet pozostawia charakterystyczny widok wiórów i tylko lakieruje.

ZASADY MONTAŻU

Płyty OSB łatwo się tnie na potrzebny wymiar używając do tego pilarki stołowej lub ręcznej pilarki elektrycznej. Także zwykła, ręczna piła z powodzeniem sobie z tym poradzi. Płyty można też dociąć na specjalnym stoisku w sklepie z materiałami budowlanymi.

Płyty łączy się z konstrukcjami nośnymi zbudowanymi z drewna lub stali przy pomocy wkrętów do drewna lub gwoździ pierścieniowych. Łączniki rozmieszcza się co 30 cm w środkowej części płyt i co 15 cm na obwodzie. Nie mogą się znajdować bliżej niż 1 cm od krawędzi. Istnieje również możliwość mocowania takich płyt przy użyciu kleju. Jest to jednak dość rzadko stosowane rozwiązanie. Kleju używa się natomiast do uszczelniania połączeń między płytami o prostych krawędziach.

Mocując płyty o prostych krawędziach, trzeba pamiętać, aby nie łączyć ich na styk. Wymagane są szczeliny szerokości 3 mm, niezbędne do kompensowania nieznacznych ruchów materiału, wywołanych zmianami jego wilgotności.

Komentarze (4):
Dodaj komentarz
~dd (niezalogowany, 83.29.230.*) 2016.09.21, 13:09

Czy można płyty OSB montować na stropodachu za pomocą profili do płyt gopsowo-kartonowych?

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~magda (niezalogowany, 193.42.154.*) 2016.07.31, 13:30

chce zrobic dziecia tablice kredowa na podwórku, jaka płyta bedzie najlepsza, wmiary spore bo 1,30 na 2

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 1 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~do stacha (niezalogowany, 91.225.189.*) 2016.06.22, 15:23

Tak, szpachla gipsowa pięknie się trzyma na OSB, ale tynku już nie radzę kłaść, bo odejdzie po bardzo krótkim czasie i popęka. Ale najlepiej szpachlę gipsową rozrób w najtańszym gruncie zamiast w wodzie. Ja tak robiłam 5 lat temu i do dziś się pięknie trzyma.

Czy opinia jest przydatna?
( 3 / 3 ) Opinia przydatna dla 50% użytkowników
~stach (niezalogowany, 91.240.130.*) 2016.05.12, 22:38

czy można plyty osb szpachlować szpachla gipsowa

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 6 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...