Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Styropian

Polistyren ekspandowany, bo tak brzmi jego fachowa nazwa to najpopularniejszy materiał izolacji termicznej w naszym kraju. Zawdzięcza to szerokiej ofercie producentów, dobrym parametrom technicznym, przystępnej cenie i łatwej obróbce. Jego wysoka izolacyjność termiczna wynika z porowatej budowy materiały - zdecydowaną większość jego objętościstanowi powietrze, które zamknięte jest w porach. Styropian jest materiałem wyróżniającym się niską nasiąkliwością, dlatego z powodzeniem może być stosowany również do izolacji części budynku narażonych na działanie wilgoci i kontakt z wodą.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ KUPUJĄC STYROPIAN?

Styropian to materiał, który decyduje o izolacyjności termicznej domu i wpływa na wysokość kosztów jego ogrzewania. Musi on spełniać swoje funkcje przez wiele lat, dlatego nie warto decydować na tanie produkty niewiadomego pochodzenia, o wątpliwej jakości. Wybierając odpowiedni styropian należy sprawdzić deklarowaną przez producenta wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ. Wynosi ona zazwyczaj od 0,031 do 0,042 W/(mK). Im wartość współczynnika jest niższa, tym styropian lepiej zabezpiecza przed ucieczką ciepła. Sprawdź też, czy na opakowaniu znajduje się informacja o deklarowanym oporze cieplnym płyt i dowiedz się czy producent udostępnia deklaracje zgodności oraz atesty higieniczne. Zwróć też uwagę, czy produkt jest oznakowany symbolem CE. Jeśli to możliwej przyjrzyj się płytom styropianu – powinny być równo przycięte, nie mogą się kruszyć (upewnij się, że perełki styropianowe nie wypadają z płyty). 

 

ZASTOSOWANIE STYROPIANU

Rodzaj styropianu należy wybrać pod kątem jego zastosowania. Informacja o możliwości użycia danego produktu powinna znajdować się na jego opakowaniu. Większość producentów oznacza produkty nazwami opisowymi, które mówią o określonym zastosowaniu – FUNDAMENT, PODŁOGA/DACH, FASADA/ŚCIANA czy PARKING. Płyty, na opakowaniu których widnieje nazwa FUNDAMENT stosuje się do izolacji fundamentów, ale również przy termoizolacji stropodachów o odwróconym układzie warstw. Są to płyty zawierające związki hydrofobowe, które dodatkowo poprawiają ich odporność na działanie wody, dzięki czemu niektóre z nich mogą mieć bezpośredni kontakt z gruntem. Płyty oznaczone jako PODŁOGA, DACH stosuje się najczęściej do ocieplania podłóg, poddaszy, tarasów i balkonów. Płyty typu FASADA, ŚCIANA należy wybierać do ocieplania ścian w bezspoinowych systemach ociepleń (ETICS) oraz w metodzie lekkiej suchej. Służą one również do termoizolacji ościeży nadproży i wieńców. Stosowane są także jako izolacja ścian trójwarstwowych. Płyty FASADA, ŚCIANA dzielą się często na frezowane i niefrezowane. Krawędzie płyt frezowanych są przystosowane do łączenia na zakład lub na pióro i wpust. Płyty o oznaczeniu PARKING przeznaczone są do ocieplania miejsc narażonych na duże obciążenia, np. parkingów, posadzek w garażach czy halach magazynowych. W sprzedaży znaleźć można również styropian o obniżanej chłonności wody. Stosuje się go do ocieplania fundamentów, cokołów czy podziemnych części budynków. Z kolei styropian oznaczony symbolem EPS T to akustyczne płyty, które wykorzystuje się w konstrukcji podłogi pływającej.

 

PODZIAŁ STYROPIANU ZE WZGLĘDU NA WYTRZYMAŁOŚĆ MECHANICZNĄ

Styropian dzieli się m.in. ze względu na wytrzymałość mechaniczną. O deklarowanym poziomie naprężeń ściskających, z którym wiąże się wytrzymałość styropianu na zginanie mówi wartość obok oznaczenia EPS. Przykładowo styropian EPS 70 ma poziom naprężeń nie mniejszy niż 70 kPa. Styropian EPS 50 (o najmniejszym poziomie naprężeń) może być stosowany w miejscach gdzie nie występują obciążenia mechaniczne, np. jako izolacja ścian szczelinowych. Styropian EPS 70 przeznaczony jest do miejsc, gdzie występują niewielkie obciążenia mechaniczne, służy głównie do termoizolacji ścian zewnętrznych. Styropian EPS 100 stosuje się do ocieplania podłóg, dachów i piwnic budynków, natomiast styropian EPS 200 można stosować w miejscach, gdzie występują duże obciążenia mechaniczne np. na tarasach czy w garażach.

 

Komentarze (4):
Dodaj komentarz
~pawełek (niezalogowany, 188.146.36.*) 2016.07.19, 13:33

Pan w sklepie przed zakupem styropianu polecił mi zajrzeć w wyniki badań Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, ponieważ klienci się skarżą na złą jakość styropianu. Zobaczcie jak robią ludzi w balona dla ciekawskich wrzucam linka do badań:

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~roberrtoo (niezalogowany, 89.66.120.*) 2016.06.29, 12:14

Przy zakupie styropianu szczególną uwagę trzeba zwrócić na lambę oraz producenta, czy posiada on rekomendację ITB itp. Ocieplając swój dom wybrałem system od termo organiki, ponieważ marka ta jako jedyna spełnia warunki wysokiej jakości i jest uznawana na rynku, inwestycja jak najbardziej udana!

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~bodziokardasz (niezalogowany, 37.152.19.*) 2016.03.07, 13:38

lambda ok, ale przy porównywaniu róznej grubosci plyt wazniejszy jest wynikajacy z lambdy i grubosci parametr - R

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~koza (niezalogowany, 89.70.251.*) 2014.11.17, 11:30

lambda to nr 1, im niższa tym lepsza izolacyjność termiczna styropianu, a potem rekmomendacje techniczne ITB (np. Termoorganika je ma), głównie dlatego, że przy takiej inwestycji to jakość jest najważniejsza, a niewielu producentów może się tym pochwalić.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
zobacz inne porady