Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Wystawa Cluny - sen o tradycji

Leroy Merlin Polska sponsorem wystawy „Cluny – sen o tradycji” w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu.

 
Leroy Merlin Polska jest głównym sponsorem wystawy i dzięki finansowemu wsparciu LMP do Tyńca udało się sprowadzić z Francji wierną kopię zwornika z przedstawieniem Baranka Paschalnego, która została wykonana specjalnie na tę okazję. Tyniecką wystawę otworzył uroczysty wernisaż 26 kwietnia, w którym wziął udział m.in. Rafał Krzepkowski , Dyrektor ds. Rozwoju Leroy Merlin Polska, który jest naszym firmowym „mecenasem sztuki”.
 
Na wystawie można podziwiać eksponaty pokazujące znaczenie opactwa w Cluny oraz związki Tyńca z tym słynnym klasztorem. Poprzez wystawę i wydarzenia jej towarzyszące Opactwo Benedyktynów w Tyńcu chce zwrócić uwagę na bogactwo tradycji monastycznej i podkreślić, że wartość benedyktyńskiego dziedzictwa jest wciąż aktualna.
 
Klasztorna bazylika w Cluny, nazywana Cluny III, przez pięć stuleci była największym kościołem łacińskiej Europy. Miała więc ogromne znaczenie dla rozwoju Kościoła na przestrzeni wieków. Jednocześnie stała się wzorem i wyznaczała styl budowy wielu innych świątyń. Opaci Cluny byli doradcami papieży, cesarzy, książąt i biskupów.